اغلب پرورش دهندگان تنها روش پیشگیری که بر آن تاکید دارند مساله واکسیناسیون گله است. در حالی که مساله واکسیناسیون در آخرین مرحله پیشگیری یک بیماری مطرح است. پیشگیری بر اساس نوع اهمیت به تر تیب به سه قسمت تقسیم می گردد؛

 

الف- مدیریت

ب- امنیت زیستی

ج- ایمن سازی

 

این سه مهم گاهی با یکدیگر و گاهی به تنهایی اهمیت پیدا می کنند. به هیچ وجه ما نبایدبه بحث واکسیناسیون به عنوان راه حل کلیدی بیماری ها نگاه کنیم. به بیان ساده تر چرا به عامل بیماری زا اجازه ورود دهیم تا بعدا به فکر از بین بردن آن باشیم. مثال همین مساله واکسن مایکوپلاسما گالیسپتیکوم می باشد که دیگر اجازه مصرف داده نشد. چرا که گامها به سوی حذف آن عامل می باشد. همانطور که یک مرغدار بر برنامه واکسیناسیون و زمان واکسن ها حساسیت بالایی نشان می دهد باید دو برابر آن به مساله مدیریت و امنیت زیستی بها دهد.هرگز حساسیتی که به تهیه نوع واکسن از کدام شرکت و کدام برند را داریم در مساله تهیه ضد عفونی کننده ها، پاکسازی مرغداری، حوضچه ورودی، تمیزی لباس کارکنان، کنترل رفت و آمد های بی مورد، حذف عوامل حامل عفونت، فومیت ها و غیره را نداریم.

 

به عبارتی ما سه نوع تاکتیک دفاعی مختلف نسبت به بیماری باید از خود نشان دهیم.

۱. عوامل بیماری که در مرغداری من وجود دارد باید از بین بروند.

۲.باید نگذارم هیچ عامل بیماری زایی وارد مرغداری من شود.

۳.در صورت ورود عامل آمادگی لازم برای دفاع از گله را داشته باشم.

 

در عمل با رعایت استرانژی های اول و دوم عملا نیازی به قسمت سوم که همان مساله واکسیناسیون می باشد نخواهیم داشت. با این وجود ما باز آمادگی گله را در برخورد عامل بیماری زا بالا نگه می داریم. متاسفانه توجه به دو امر اول کم رنگ تر گشته و پیشگیری فقط بر امر واکسن خلاصه گشته است. هدف از بیان مطالب فوق ارائه یک دید کامل و نه چندان جزئی در بحث پیشگیری از بروز بیماری ها در گله های پرورشی است.

 

به طور کلی دو نوع سیستم دفاعی در بدن جوجه بوجود می آید:

  • سیستم تیموسی(سیستم T )

لنفوسیت های T آنتی بادی ایجاد نمی کنند، بلکه قادرند لنفوکین ها را افزایش دهند و چون می توانند سلولهای بیگانه را با تماس مستقیم و بدون آنتی بادی از بین ببرند اغلب به سلولهای معیوب کننده و از بین برنده مشهورند. این پدیده را ایمنی با واسطه یاخته ای می گویند.

۲-   سیستم بورس(سیستم B )

در این سیستم پلاسمای سلولهایی که در نواحی مانند بورس، طحال و غدد لنفاوی ناحیه روده کور رشد می کنند، مسئول تولید آنتی بادی در جوجه های جوان هستند.

۱-عوامل تضعیف کننده سیستم T

بیماری مارک

سرما و گرما

عوارض ژنتیکی

پاسخهای ناقص به واکسیناسیون

آفلاتوکسین

۲-عوامل تضعیف کننده سیستم B

بیماری عفونی بورس

سرما وگرما

لکوزلنفوئید

کمبودهای غذایی

توکسین ها

تقلیل تولید آنتی بادی

هپاتیت عفونی

آفلاتوکسین

 

نحوه واکسیناسیون

تزریق عضلانی

تزریق زیر جلدی

قطره چشمی(ازطریق مجرای اشک وارد مجاری تنفسی می شود)

قطره بینی

خوراکی

همراه آب

به صورت غبار

از طریق کلواک، با آلوده کردن بافتهاری فوقانی نسج کلواک به واکسن

از طریق فولیکول های پر

اسپری

 

واکسیناسیون ناموفق

برای پیشگیری از واکسیناسیون ناموفق:

۱-واکسن باید در یخچال وحرارت پایین  نگهداری شود.

۲-واکسنهای منجمد باید در شرایط انجماد حفظ شوند.

۳-قبل از آمادگی کامل برای مصرف واکسن نبایستی سرپوش شیشه یا ویال حاوی واکسن باز گردد.

۴-واکسن بخوبی مخلوط گردد.

۵-تعداد پرندگان واکسینه شده برابر تعداد توصیه شده در دستورالعمل واکسن باشد.

۶-مشخصات و شماره سریال آن ثبت گردد.

۷-دستورات کارخانه سازنده واکسن رعایت شود.

۸-هنگام واکسیناسیون ودر حین عمل به هیچوجه شتابزدگی بخرج داده نشود.

۹-هنگام حل واکسن در آب مطمئن شوید که مواد ضد عفونی کننده در آب بکارنرفته باشد.

۱۰-برخی از واکسن ها ممکن است با هم مخلوط گردند (مانند واکسن برونشیت و نیوکاسل).

 

داروها و آنتی بیوتیکها به سه منظور ذیل مصرف می شوند:

۱-افزایش رشد و راندمان غذایی بهتر

۲-کمک به درمان طیور بیمار و باز گرداندن آنها به حالت طبیعی

۳-کمک به پیشگیری از شیوع بیماریهایی که وجود آنها در گله به اثبات رسیده باشد.

 

طرز مصرف دارو

۱-همراه با دان

۲-همراه با آب آشامیدنی

۳-از راه تزریق

اعمالی که به منظور جلو گیری از وقوع بیماریها باید انجام شوند عبارت است از:

-پیشگیری از شرایط استرس

-مدیریت صحیح

-استفاده از آب خوب

-انجام تستهای خونی

-رعایت اصول بهداشت

-واکسیناسیون

-کنترل کوکسیدیوز

-کنترل انگلها و شپش ها

-حذف لاشه ها و مواد زائد

-کنترل پاکیزگی و نظافت

دان می تواند منبع مهمی برای عوامل بیماریزا باشد احتمال آلودگی  به سالمونلا نه تنها در مواد اولیه بامنشاء دامی بلکه به عنوان مثال در سویا ومشتقات آن نیز وجود دارد. تلفات اولیه بیش از یک در صد ممکن است به دلیل مشکلات در جوجه کشی باشد.

 

استرس

بدن طیور شرایط استرس را بوسیله هورمونهای داخل سرکوب می نماید. هیپوتالاموس اولین محل پاسخگویی به استرس است.تحریک هیپوتالاس باعث تحریک هیپوقیز قدامی وافزایش ترشح هورمون کورتیکوتروپین می شود که حضور این هورمون در خون بر روی غدد فوق کلیه تاثیر مگذارد و سلولهای مولد کورتیکوستروئیدها ی غدد فوق کلیه فعال شده وهورمونهای گلیکوستروئید(کورتیکوسترون ) را بیشترساخته وترشح می کند.

 

علائم استرس

علائمی از جمله افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، کاهش مصرف دان، کاهش فعالیت جنسی، ساخت کمتر آنتی بادی، کاهش میزان رشد و کاهش گلیکون پلاسما از جمله علائم استرس می باشد، ولی هنوز پرنده می تواند به خوبی در مقابل ناملایمات محیطی مقاومت کند. هنگام افزایش سطح گورتیکوسترون در خون، مقاومت پرنده نسبت به بیماریهای باکتریایی افزایش می یابد ولی در مقابل بیماریهای ویروسی کم می شود.


سم به موادی اطلاق میشود که اگر به مقدار کم وارد بدن شوند و برای سلامتی مضر باشند و موجب بیماری و حتی مرگ شوند. ولی به طور کلی سمی بودن یا نبودن هر ماده ای بستگی به میزان مصرف آن دارد و به طور مثال مصرف بیش از حد مواد ضد کوکسیدی نیز باعث مسمومیت میشود. جهت تشخیص مسمومیت میتوان از علائم بالینی، جراحات، وجود عوامل مسموم کننده و آزمایشات سم شناسی استفاده نمود. برای اکثر سموم  پادزهری وجود ندارد. در نتیجه بهترین راه، جلوگیری از به وجود آمدن آنهاست.

۱- مس:

مسمومیت در اثر ترکیبات ضد قارچ مانند سولفات و یا کلرهیدرات مس رخ میدهند. این مرغان افسرده و کسل هستند و دچار تشنج می گردند و در نهایت میمیرند. در آثار کالبدگشایی نکروز در قسمت انتهایی مری و ابتدای چینه دان و تورم روده سبز رنگ دیده میشود.

۲- سرب:

فلز سرب به صورت ساچمه و یا اکسید و املاح سرب (رنگ) ممکن است باعث بروز مسمومیت شود.

از جمله علائم آن میتوان به اسهال سبزرنگ، ضعف عضلانی، دشواری در حرکات و کاهش وزن اشاره کرد. علائم کالبدگشایی عبارتند از نکروز پوشش داخلی سنگدان، تورم روده، خیز صورت و ترشحات از چشم و بینی. همچنین ممکن است که در سنگدان ساچمه و یا مواد سربی دیده شود.

۳-فسفر:

از فسفر زرد به عنوان طعمه برای دفع جانوران موذی استفاده می شود. فسفر در مرغان باعث مرگ ناگهانی و یا ضعف تدریجی ، عطش شدید و دشواری در حرکات میشود. در کالبدگشایی ممکن است هیچ عارضهای دیده نشود و یا تورم روده و نقاط خونریزی در سطح سروزها وجود داشته باشد. هنگام باز کردن چینه دان و سنگدان بوی کبریت سوخته به مشام میرسد.

۴- آرسنیک:

مرغان در اثر سمپاشی درختان و یا سموم دفع موش و مورچه آلوده میشوند. علائم شامل کاهش رشد، اسهال، آثار عصبی، سیانوزه شدن و مرگ میباشد. در کالبدگشایی مری و سنگدان گلی رنگ و ملتهب و مخاط رودهها پرخون و دارای لکه های خون مردگی میباشد و پوشش داخلی سنگدان از بافت زیرین ، جدا شده است.

۵- کلسیم:

مسمومیت در اثر مصرف سنگ آهک و یا فسفات کلسیم در جیره غذایی میباشد و در نتیجه آن اعمال کلیه و پاراتیروئید مختل میشود. جوجه ها از بالغین حساسترند و علائم عبارت است از عطش شدید اسهال و آثار عصبی همراه با تشنج و انقباض عضلات. کبودی تاج و ریش و لاغری نیز دیده میشود. در کالبدگشایی تورم کلیه ها، نقرس احشایی و سنگ مجاری ادراری قابل تشخیص است.

۶-نیترات:

نیترات آمونیوم و یا نیترات سدیم بعنوان کود شیمیایی مصرف میشود. علائم مسمومیت عبارت است از عطش شدید، استفراغ ، کبودی تاج و ریش، تشنج و مرگ. جهت درمان میتوان از تزریق زیر جلدی بلودومتیلن استفاده نمود.

۷-فسفید:

فسفید بعنوان جونده کش مصرف میشود و علائم مسمویت آن عبارت است از بی اشتهایی افسردگی اسهال اغماء و مرگ و در کالبدگشایی خیز ریه و تورم رودهها و بوی بد محتویات چینه دان و عوارض آب آوردگی شکم (آسیت) و آب آوردگی پریکارد.

۸- نمک:

به علت وجود مقدار زیاد نمک در غذا و آب صورت میگیرد. بیشتر پرندگان دچار فرم مزمن این سمومیت میشوند و در فرم حاد آن معمولا علامتی دیده نمیشود.

۹-پرمنگنات پتاسیم:

پرمنگنات بعنوان ضد عفونی کننده به کار میرود و مسمومیت با آن باعث ایجاد مرگ بدون علائم خاصی میشود و تنها ممکن است ایجاد خونریزی و نکروز در چینه دان بکند.

۱۰- مواد ضد قارچ:

از این مواد جهت محافظت دان استفاده میشود. در اثر مسمومیت با آن جوجه ها دچار کاهش رشد ترس از نور ضعف پاها قدمهای ناموزون پیچ خوردگی پنجه ها بزرگ شدن مفصل پا – جابه جا شدن تاندون – خمیدگی استخوانهای ران و ساق – کاهش تخم گذاری و میزان جوجه آوری و باروری – نازک شدن پوسته تخم و ترک خوردگی و رقیق بودن سفیده آن میشوند.

۱۱-علف کشها:

علائم شامل بی اشتهایی ضعف اسهال تشنج مرگ – استفراغ خروج محتویات چینه دان از دهان و در کالبدگشایی تورم روده و آماس ریه می باشد.

۱۲-حشره کشها:

درمسمومیت با الدرین که به بافت چربی متصل میشود، عمده ترین علامت ، تحریک عضلانی و عصبی است که باعث انعطاف گردن، دشواری حرکت و فلج می باشد.

در مسمومیت با DDT جوجه ها دچار لرزش، کاهش تولید و تخمگذاری، کاهش وزن، تولک رفتن، آثار عصبی و دشواری حرکات، لرزش، تمایل به نشستن و مرگ می باشند.

در مسمومیت با لیندین ، جوجه ها دچار بی اشتهایی تهوع اسهال تغییر صدا انقباض عضلانی و مرگ ناگهانی میباشند.

در مسمومیت با ترکیبات ارگانوفسفره، این عناصر در بافت چربی جذب و در بدن متراکم میشوند و باعث تحریک مداوم سیستم پاراسمپاتیک ، خروج محتویات چینه دان از دهان، اسهال، ریزش اشک و تنگی نفس شده و در کالبدگشایی تورم رودهها، آماس ریه و تورم کبد و کلیه ها دیده میشود.

۱۳-فارفارین:

از این ترکیبات به علت داشتن خاصیت ضد انعقاد خون، جهت مبارزه با جوندگان استفاده میشود. از نشانیهای مسمومیت با آن میتوان به پر و بال زدن، نفس نفس زدن و خونریزی در چشم و دهان و سایر اعضا اشاره نمود. در کالبدگشایی نقاط خونریزی ریز و متعدد و یا لکه های خون مردگی وسیع در اندامها مشاهده میشود.

۱۴- ترکیبات فنلی:

جادادن مرغهای تخمگذار در قفسهایی که تازه بوسیله این مواد ضد عفونی شدهاند، باعث مسمومیت در آنها میشوند. علائم شامل کاهش تخم گذاری بی اشتهایی – عطش شدید و تنگی نفس می باشد. در کالبدگشایی، آسیت افزایش حجم قلب وجود ترشحات بین الیاف ماهیچه ها و تورم کبد دیده میشود.

۱۵- فرم آلدهید: (فرمالین)

فرم آلدهید باعث تورم بافت ملتحمه چشم و اشکال تنفسی میشود. معمولا جهت ضد عفونی کردن سالنها از گاز فرم آلدهید استفاده میکنند. هنگامی که قبل از تخلیه کامل این گاز، جوجه ها وارد سالنها شوند ،این مسمومیت رخ میدهد.

 


بسیاری دانه سویا رشد کرده را به صورت فول فت سویا برای تغذیه دام، استفاده می کنند. در گذشته باقی مانده روغن سویا مورد مصرف در صنایع غذایی برای تغذیه دام استفاده می شد و با توجه به گونه های مختلف گیاه سویا، و خصوصاً در جاهایی که نقش مهم در تغذیه ایفا می کرد کشاورزان علاقمند به پرورش این گیاه شدند

پروفایل بسیاری از اسیدهای آمینه که در کنجاله سویا وجود دارد در فول فت نیز موجود و یکسان باشد ولی تعداد پروتئین و اسیدهای آمینه اختصاصی که در ۱۸ درصد چربی دانه شویا رقیق شده است در فول فت نیز وجود دارد که در جدول زیر مشاهده می شود.

اگرچه دانه سویا شامل کنجاله سویا و روغن سویا است ولی انرژی آن نسبت به انتظار به آن اندازه بالا نیست. دلیل این اختلاف به درستی مشخص نیست ولی ممکن است یکی از دلایل پایین بودن هضم چربی یا پروسه حرارتی نادرست یا فرمول نویسی ، جیره نامناسب باشد که منجر به این اختلاف شده است.

دانه سویا خام دارای بازدارنده تریپسین است که در هضم ایجاد تداخل می کند و باید توسط حرارت قبل از غذادهی برای حیوانات معده و حیوانات که چهار معده ایی هستند از بین برود.

روش های فرآوری

به دلیل تفاوت در هر یک ار روش های فرآوری هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر می باشند.

به دلیل تفاوت های اساسی معتبر در هر یک از روش ها وجود دارد، در هیچیک از روشهای منفعت مشخصی نیست و به روش های دیگر در محصول نهایی ندارد. تعدادی از این روش ها در زیر توضیح داده شده است.

Propane flame roasting: در این روش دانه سویا در معرض شعله قرار می گیرد اگر حرارت زیاد باشد ارزش تغذیه ای و قابل دسترس بودن مواد و سطح دانه کاهش پیدا می کند در حالی که مرکز دانه ناپخته باقی می ماند.

دمای پایین خطر زغال شدن و مشکلات حرارتی را از بین می برد، اما توان عملیاتی تولید را پایین می آورد.

استفاده از شعله مستقیم در رست کردن، باعث از بین می بردن مایکوتوکسین ها می شود و از سوی دیگر روشی برای خشک و رست کردن است.

Fluidized Bed: در این روش محصول در حالت معلق در یک استوان گردان در حالتی که حرارت بوسیله یک واسط در اطراف قرار دارد پخته می شود. در این روش دانه سوخته نمی شود. در این روش مایکوتوکسین از بین رفته و دانه در این روش حرارت کمتری می بیند و یک روش دیگر برای خشک کردن دانه است.

Dry Extrusion: در این روش دانه قبل از ورود به دای خشک و شکسته می شود. اصطحکاک در این روش حرارت کافی برای از بین بردن بازدارنده تریپسین ایجاد می کند. در این روش اکستروژن دانه آزاد می شود و هنگامی عرضه، محصول کاملاً چرب است. در تغذیه تک معده ای ها به خاطر آزاد شدن روغن، روش اکستروژن بهتر جواب می دهد و لیکن در چهار معده ای ها این روغن آزاد می تواند، اختلال در فعالیت های شکمبه ایجاد کند.

Micronizing: در این روش دانه در معرض حرارت خشک ایجاد شده از اشعه مادون قرمز قرار می گیرد.

Pelleting: پلت کردن مهار کننده های تریپسین را از بین نمی برد و به عنوان روشی جایگزین روش های حرارتی نمی تواند باشد. اگرچه پلت کردن به جذب دانه سویا در تک  معده ای ها کمک می کند ، اما روش های رست کردن در خوراک بسیار جذاب تر و اقتصادی تر است.

پروسه حرارتی:

 یک سری از روش های فوق برای کم کردن مهار کننده های تریپسین در تغذیه دانه سویا برای طیور مناسب است. اگرچه در نشخوارکنندگان لازم نیست.

تعدادی از علت های ارزشمند رست کردن دانه سویا در لیست زیر آورده شده است:

  • ۱-بهبود مزه
  • ۲-بهبود پروتئین های غیر قابل جذب معده در نشخوار کنندگان
  • ۳-افزایش تراکم چربی در صورت از بین رفتن بخشی از پوسته دانه
  • ۴-دانه سویا رست شده می تواند به صورت ایمن در جیره نشخوارکنندگان که شامل اوره است، مصرف شود. زیرا باعث از بین رفتن آنزیم اوره آز می شود
  • ۵-بهبود هضم کربوهیدرات ها
  • ۶-کمک به بهبود نگهداری محصول

 

راهنمای رست کردن:

به خاطر اینکه تعداد متغیرهای زیادی در دانه سویا شامل انواع دانه ها، محتوا، رطوبت در گیرند، روش های حرارتی و زمان حرارت دادن، در نتیجه تولید کننده، باید پارامترهای تولیدی خود را بررسی و بهترین روش را انتخاب نماید.

دام هدف، نشخوارکننده یا تک معده ای ها فاکتور مهمی است در تعیین روش های تولید هستند.

محاسبه فعالیت رست کردن:

تعدادی روش برای سنجیدن روش رست کردن موجود است. انتخاب روش رست بستگی به حیوان مورد نظر ، قیمت و هزینه رست و زمان چرخش دارد.

مهار کننده تریپسین:

برای تک معده ای ها، به خصوص حیوانات جوان، مهار کننده تریپسین در سویای خام باید به طور چشمگیری کاهش پیدا کند.

تست اوره آز:

وجود اوره در جیره غذایی مشکل اصلی و مهمی ایجاد نمی کند ولی گواه وجود مهار کننده تریپسین است.

 ADINیاADFN :

تستی است برای اندازه گیری مشکلات حرارتی و کاهش هضم پذیری پروتئین در سیلوها استفاده می شود.

تست لیپاز:

این تست هم به صورت کیت وجود دارد ،نشان دهنده سطحUIPاست .زمانی که آنزیم لیپاز باقی میمانددر دمای بالاتر از اوره آز،میتواند به عنوان نشانه ایی برای دمای بالا در هنگام تولید،اگرچه تست کلومتریک برای تشخیص UIPیا پروتیین عبوری استفاده میشود.

تستPDI

PDI یک شاخص از پراکندگی پروتئین در آب است .اگر میزان حرارت زیاد باشدPDIکاهش می یابد.اگرچه این تست یکسری محدودیت هایی دارد ولی یک تست سریع و نسبتا ارزان جهت تست دانه سویا رست جهت نشخوارکنندگان است .این تست در امریکا بسیار رایج است.

تست چشمی:

وقتی دسترسی به هیچ تستس نداریم دانه سویا را میتوان به وسیله طعم و رنگ سنجید. دانه سویا رست شده در بهترین وضعیت باید به رنگ زرد قهوه ایی با تعداد کمی دانه مشکی و قهوه ایی بدون هیچ طم تلخی باشد.

ارزش پولی:

برای بدست آوردن قیمت فول فت در جیره های غذایی و دامداریهای معمولی ،باید از وجود سایر مواد در دسترس دامداری ها و نسبت انها اطلاع کافی داشته باشیم .

در جیره که انرژی با لا مورد نیاز است دانه سویا ارزش بالاتری نسبت به چربی های دیگر دارد.در جیره گاوهای شیری و گاوهایی که در حال رشدند دانه سویا به خاطر وجود چربی و پروتیین عبوری از کنجاله سویا ارزش بالاتری دارد.

در جیره هایی که انرژی پایین تری لازم دارند می توان از پروتئین های تر و چربی هلی جایگزین استفاده نمود.

جهت خرید فول فت سویا و هر گونه مشاوره با شماره ۰۲۱۷۷۶۵۶۵۰۱ تماس حاصل فرمایید .


 

 

عامل بیماری تورم نکروتیک روده باکتری بی‌هوازی گرم مثبت هاگدار بنام کلستریدیوم‌ پرفرنجنس میباشد که قبلاً بنام کلوستریدیوم‌ ولشای نامیده میشد. این باکتری در شرایط عادی همواره به تعداد کم در دستگاه گوارش پرندگان موجود بوده  و فاقد قدرت بیماریزایی است. در محیط خارج از بدن پرنده ، باکتری به مقدار زیاد در خاک، مواد در حال فساد، آب  یافت میشود .این باکتری با تولیدهاگ، می‌تواند مدتهای زیادی در محیط‌های آلوده خاصیت بیماریزای خود را حفظ کند.

این بیماری در واقع  مسمومیتی روده‌ای است که توسط سموم تولید شده از این باکتری ایجاد می‌گردد . تمام سویه‌های کلوستریدیوم  تولیدکننده سم آلفا میباشند  .آنتریت نکروتیک در طیور توسط تیپ‌‌‌های A و C کلوستریدیوم که تولید کننده سموم آلفا و بتا میباشند ایجاد می‌گردد.

عوامل ایجاد کننده بیماری

اگرچه تمام عوامل تسریع کننده رشد این باکتری در روده برای بروز بیماری در طیور بدرستی شناخته نشده‌اند ولی تعدادی از آنها که در بیشتر موارد عامل اصلی بوده‌اند به شرح زیر میباشند :

*وجود مقادیر زیادی گندم ، جو و پودر ماهی در جیره که با تغییر PH ، غلظت و یا حجم محتویات روده سبب رشد باکتری ، ترشح سموم و ایجاد بیماری میشودو افزایش ویسکوزیته محتویات روده ناشی از مصرف برخی غلات همچون گندم و جو.

*کیفیت نامناسب مواد اولیه مورد استفاده در تولید دان و پائین بودن قابلیت هضم پروتئین و اسیدهای آمینه موجود در این مواد

*وجود ترکیبات ضد تغذیه‌ای در مواد اولیه یا دان  و آلودگی مواد اولیه یا دان به مایکوتوکسین‌ها یا سموم قارچی

*کوکسیدیوز

*بستر خوری

*بیماری‌های ویروسی در گله نظیر بیماری کم خونی عفونی ، گامبورو ، مارک و یا هرگونه عارضه‌ای که سبب سرکوب ایمنی میشود.

گندم و جو دو ماده اولیه‌ای هستند که بعلت دارا بودن پلی ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای محلول در آب نظیر بتاگلوکا‌ن‌ها و آرابینوزایلان‌ها، سبب بروز این بیماری میشوند. مشاهدات متعدد فارمی در طی سال‌ها، رابطه مستقیم بین افزایش مصرف این مواد در فرمول دان طیور و افزایش درصد ابتلا گله‌ها را ثابت کرده است مصرف پودر ماهی برای افزایش درصد پروتئین دان سبب افزایش رشد کلستریدیوم‌پرفرنجنس و ایجاد بیماری آنتریت نکروتیک می‌شود.

عدم تعادل فرمول‌ دان طیور از نظر مواد غذایی ضروری با ایجاد استرس تغذیه‌ای نیز سبب بروز بیماری می‌گردد که از جمله آنها عدم تعادل بین انرژی و پروتئین و اسیدهای آمینه می‌باشد .عدم تعادل فرمول‌ دان طیور  و از جمله مصرف دان با درصد پروتئین بیش از حد مورد نیاز ، سبب می‌گردد که این ماده در قسمت‌های فوقانی دستگاه گوارش بطور کامل هضم نشده و لذا مقدار زیادی پروتئین هضم نشده به اضافه ترکیبات ناشی از تجزیه آن از جمله انواع آمین‌ها که موجب تغییر PH روده می‌گردند به قسمت‌های انتهایی دستگاه گوارش وارد و محیط مناسبی را برای رشد این باکتری فراهم سازد.

از آنجا که کلستریدیوم‌پرفرنجنس از ۲۰ اسیدآمینه مورد نیاز قادر به تولید فقط ۱۳ اسید‎آمینه است لذا در محیط‌های حاوی پروتئین غنی ، دارای رشد سریع‌تری نیز خواهد بود . پودر ماهی با داشتن درصد پروتئین بالا، از  مواد اولیه‌ای است که می‌تواند سبب تسریع در رشد این میکروب بیماریزا شده و با ایجاد بیماری و کاهش عملکرد و افزایش تلفات ، خاصیت احتمالی مثبت مصرف این ماده را در جیره خنثی کند .خاصیت بیماریزایی کلستریدیوم‌پرفرنجنس در حضور همزمان پودر ماهی و پلی ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای به مراتب بیشتر از وجود هرکدام از این مواد به تنهایی در دستگاه گوارش میباشد .انواعی از نشاسته موجود در غلات وجود دارد که در دستگاه گوارش طیور قابل هضم نبوده و با رسیدن به قسمت‌های انتهایی دستگاه گوارش براحتی توسط باکتریها و از جمله کلستریدیوم‌پرفرنجنس مورد استفاده قرار گرفته و سبب افزایش رشد غیر طبیعی این میکروارگانیزم در دستگاه گوارش میشود.

پلی‌ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای نیز می‌توانند در افزایش رشد کلوستریدیوم‌پرفرین‌جنس مؤثر واقع شوند . این ترکیبات می‌توانند بطور مستقیم بعنوان انرژی برای رشد آن مورد استفاده قرار گرفته و یا با جلوگیری از رشد میکروب‌های مفید دستگاه گوارش نظیر گونه‌های لاکتوباسیل ، بطور غیر مستقیم محیط دستگاه گوارش را برای رشد کلوستریدیوم  آماده سازند .پلی‌ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای با خاصیت جذب آب ، سبب افزایش آب محتویات روده میشوند . جذب آب توسط این مواد افزایش مصرف آب در طیور را به همراه دارد که این بنوبه خود نیز سبب دفع بیشتر آب و خیس شدن بستر می‌گردد . میکروب‌های موجود در بستر با افزایش رطوبت ، از روند رشد بیشتری برخوردار شده و تماس بستر حاوی مقادیر بیشتر از حد میکروب‌ها با طیور و وارد شدن این میکروب‌ها به دستگاه گوارش ، بطور ثانویه سبب بروز عوارض روده‌ای خواهد شد .

حالت فیزیکی دان نیز یکی از عوامل در تغییر روند رشد کلوستریدیوم و افزایش آن در دستگاه گوارش است . اندازه ذرات و نوع ذرات آسیاب شده در دان می‌تواند در افزایش رشد کلوستریدیوم مؤثر باشد .حالت فیزیکی دان و یا اندازه ذرات می‌تواند سرعت حرکت دان در دستگاه گوارش را سرعت بخشیده و یا کاهش دهد.

دانی که با سرعت بیشتری از دستگاه گوارش عبور کند فرصت کمتری را برای رشد کلوستریدیوم بوجود آورده و برعکس ، دیر هضم شدن دان و کاهش سرعت عبور در دستگاه گوارش ، زمینه را برای رشد بیشتر کلوستریدیوم فراهم خواهد کردآنزیم‌های بتاگلوکان و زایلناز سبب شکسته شدن پلی ساکاریدهای غیر نشاسته‌ای شده و قابلیت دسترسی آنها را برای طیور افزایش میدهند . بعلاوه ، آنزیم‌های نامبرده شده با کاستن از ویسکوزیته محتویات روده ، مانع از افزایش رشد غیر طبیعی کلوستریدیوم‌پرفرین‌جنس شده و می‌توانند زمینه بروز بیماری  آنتریت نکروتیک در طیور را که دان آنها حاوی گندم و جو میباشد از بین ببرند .

مصرف اسیدهای آلی در جیره طیور نیز می‌تواند باتوجه به نوع فعالیت آنها ، با افزایش PH درون روده و یا ممانعت از فعالیت بیوشیمیایی میکروب‌های مضر ، رشد کلوستریدیوم را کاهش دهد .در اکثر گله‌های مبتلا ، آنتریت نکروتیک بلافاصله بعد از بروز کوکسیدیوز خفیف و یا شدید دیده شده است . متأسفانه کوکسیدیوز خفیف در اکثر موارد بدون نشانه مشخص و با کاهش ناچیز مصرف دان و رشد تا آخر دوره در گله بدون تشخیص باقی می‌ماند . درچنین مواردی چون کوکسیدیوز در گله تشخیص داده نشده و درمان نیز نشده است ، آنتریت نکروتیک بروز کرده و سبب عوارض و خسارت بیشتری در مقایسه با کوکسیدیوز می‌شود .هرگونه استرسی در طیور قادر به تغییر محیط درونی دستگاه گوارش بوده و احتمال بروز آنتریت نکروتیک را افزایش میدهد .تغییرات ناگهانی فرمول‌ دان از نظر نوع مواد اولیه مصرف شده ، مشخصات فرمول دان مصرفی ، تغییرات حالت فیزیکی دان ، تغییر در سایر مواد مصرفی دان نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها ، آنزیم‌ها ، آنتی‌کوکسیدیال‌ها ( ضد کوکسیدیوزها ) و غیره سبب ایجاد استرس و تغییر PH محتویات دستگاه گوارش شده و لذا می‌توانند بروز آنتریت نکروتیک و بویژه در طیور جوان را سبب گردند.

 

تشخیص

تشخیص بیماری باتوجه به نشانه‌های بالینی و کالبدگشایی و پاراکلینیک می باشد.

پرهای ژولیده ، کم اشتهایی ، کاهش رشد ، وجود اسهال و خیس شدن بستر و افزایش تلفات از علایم بالینی بیماری هستند که باوجود نشانه‌های کالبدگشایی و بویژه در روده کوچک ، می‌تواند تشخیص را قطعی نماید .

 

پیشگیری و درمان

پیشگیری از این بیماری باید با حذف عوامل مستعد کننده صورت گیرد .بیوسکیوریتی ، استفاده از مواد سالم و غیر آلوده نظیر پوشال ، استفاده از مواد اولیه سالم برای تولید دان ، انتخاب مناسب حالت فیزیکی دان باتوجه به سن ، جلوگیری از تغییرات ناگهانی در نوع مواد اولیه و فرمول‌ دان ، استفاده از فرمول‌های علمی و متعادل دان از نظر مواد مورد نیاز ، پیشگیری از سایر بیماریها در گله و از جمله کوکسیدیوز ، گامبورو ، مارک و غیره ، کاهش استرس در گله و استفاده مناسب و بجا از آنزیم‌ها ، ترکیبات خنثی‌کننده مایکوتوکسین‌ها  می‌تواند در پیشگیری از بروز بیماری مؤثر باشند .

جهت درمان از داروهای کلیستین ، نئومایسین سولفات ، لینکومایسین ، باسیتراسین ،ویرجینامایسین استفاده می گردد.


 

اصولا جوجه ای را خوب تلقی میکنیم که علاوه بر دارا بودن وزن مناسب دارای پتانسیل عملکرد مطلوب نیز باشد و این توانایی بالقوه و ذاتی به شکل یک پاسخ مناسب به توصیه های مدیریتی مشاهده میگردد عوامل تاثیر گذار بر این توانایی ذاتی به پنج گروه تقسیم میگردند

 

الف) ویژگی های ژنتیکی و نژادی

مقاومت بیشتر در مقابل بیماری ها, بطور مثال بین میزان رشد و مقاومت به  ایکولای رابطه معکوس وجود دارد و در بین سویه های مختلف پاسخ ها فیزیولوژیک به اندوتوکسین های ایکولای متفاوت است

 

ب) عوامل بیماریزای قابل انتقال از مادران

ویروس نیوکاسل ممکن است ازطریق پوسته در هنگام گذاشته شدن تخم مرغ و یا از طریق تخم مرغ های کثیف یا جنین مرده منتقل گردد و این مسیله باعث شده فهم انتقال عمودی واقعی برای این بیماری پیچیده تر گردد

جوجه های حاصل از تخم مرغ های گله های درگیر ممکن است علایمی مانند پیچش گردن ,تیک عصبی یا سرزدن,لرزش سر از خود بروز دهند

هیچ یک از واکسنهای لنتوژن که در گله های مادر مصرف میشوند نمیتوانند عوارض عصبی ایجاد کنند اگر این علایم در جوجه ها دیده شد دلیل کاملا قطعی بر درگیری گله های مادر با ویروس بیماری زای نیوکاسل است

هیچ گاه در گله های مادر نباید اجازه داد عیار آنتی بادی در مقابل ویروس بیماری نیوکاسل بر اساس HI پایینتر از ۸ برسد و همیشه باید با برنامه ای سختگیرانه از ابتدای پرورش و با عیارسنجی مرتب و در صورت نیاز تکرار واکسیناسیون سطح انتی بادی را در بالاترین حد نگه داشت

اگر این میزان کمتر از ۴ بود بایسته است که ابتدا بوسیله واکسنهایی مثل اونیو یا ویتاپست اقدام و ۵-۷ روز بعد از واکسن لاسوتا استفاده گردد

هیچ مدرک مستدلی که بیانگر انتقال عمودی متاپنوموویروس به جوجه های گوشتی حاصل باشد در دست نیست

بیماری لارنگوتراکئیت نیز انتقال عمودی نداشته و به همین در گروه بیماریهای تاثیرگذار در انتخاب جوجه قرار نمیگیرد

 

در مورد انفولانزا و به نوعی انتقال عمودی ان کماکان شک وجود دارد چرا که تخم مرغهای الوده هیچوقت هچ نمیشوند و تخم های با پوسته الوده باعث الودگی سایر تخم مرع ها و جوجه های هچ شده میگردند

بیماری بورس عفونی انتقال عمودی ندارد و در انتخاب جوجه تاثیرگذار نیست

ویروس کم خونی عفونی انتقال عمودی دارد و ممکن است در گله های مادر با عیار پادتن بالا بدون جراحتی توسط آزمون PCR قابل تشخیص باشد بنابراین به جوجه ها منتقل گردد

آدنوویروس ها در پیک تولید بخاطر تنش های هورمونی و استرس زیاد ممکن است دوباره دفع گردد و تخم مرغ ها را آلوده کند و درگله های گوشتی حاصل  ۴-۶ هفته پس از هچ بیشترین دفع ویروس صورت میگیرد

رئوویروس میتواند از طریق تخمهای الوده  به این ویروس به جوجه های حاصل منتقل گردد و جالب اینجاست که ممکن است در این مدت از طریق سوآب برداری از کلواک قابل جداسازی نباشد

تمام سویه های سالمونلا میتوانند قبل و بعد اوولاسیون به تخم مرغ منتقل شوند هم در هچری از طریق پوسته تخم مرعهای الوده و یا تخم مرغهایی که در حین جابجایی منفجر میشوند منتقل گردند

مایکوپلاسما گالیسپتیکم بیشترین میزان خسارت را در فاز حاد حضور در دستگاه تنفس به بار می آورد و در فاز مزمن بیماری تخم ها آلوده شده و در هچری به جوجه تبدیل میشوند اما بخاطر عفونت زایی شدید در سطح سالنهای پرورش به سرعت گله های طیور را درگیر میکنند

مایکوپلاسما سینوویه ۴-۶ هفته پس از آلودگی گله های مادر به نتاج اتتقال میابد و بعد از ان امکان انتقال کم بوده اما کماکان امکان دفع وجود دارد

کلستریدیوم پرفرجنس میتواند از طریق گله مادر, هچری جوجه های حاصل را آلوده کند

ایکولای  مقاوم به خانواده دارویی فلورکینولون ها میتواند بطور عمودی منتقل شود و گله های حاصل نیز نتوانند در هنگام درگیریهای عفونی با این عامل بیماریزا بوسیله داروهایی مثل انروفلوکساسین تحت درمان قرار گیرند

 

ج) پادتنهای مادری

اگر گله مادری بر علیه بیماری واکسینه نشده باشد وجود پادتن نشان از درگیری گله مادر با بیماری بوده و باید مد نظر قرار گیرد

 

د) شرایط تولید تخم مرغ تا تفریخ جوجه

 

 که به تمام عملیات جمع اوری ,نگه داری,ضدعفونی,گرید,حمل تخم مرغهای قابل جوجه کشی برمیگردد

و حسن شهرت جوجه که از طریق همکاران پرورش دهنده حاصل میگردد

 

ه) نقش مزرعه مادر در کیفیت جوجه تولیدی


پانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام،طیور،فراورده های لبنی وصنایع وابسته ازهشتم تا یازدهم آبان ماه ۹۵

نمایشگاه بین المللی دام،طیور،فراورده های لبنی وصنایع وابسته از هشتم تا یازدهم آبان ماه درمحل دائمی

نمایشگاه های بین المللی تهران با هدف انتقال ومبادله دانش و تکنولوژی بین فعالان صنعت دام وطیور برای تحقق بخشیدن به ارتقا اقتصاد دامپروری برگزار میگردد.

شرکت هاآگرین تک شما را به بازدید از غرفه این شرکت درسالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی دام،طیور،فراورده های لبنی وصنایع وابسته دعوت مینماید.


Image posts are unique post types for displaying your images. You can use image post types for your image based articles. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Ut dictum quam neque, et malesuada tellus condimentum vel. Vivamus vel felis sem. Curabitur vitae pulvinar nulla, vel pharetra ipsum. Curabitur eu consectetur augue, quis lacinia lectus. Image Post type dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin eget risus et turpis imperdiet molestie at eget sem. Vivamus at nunc nulla. Quisque hendrerit, diam ac tincidunt suscipit, nisl tortor volutpat lacus, id mollis nisl velit faucibus lorem. Suspendisse mattis velit eget massa tristique maximus.