فن آوری میکرونایز با اشعه مادون قرمز دانه های سویا

soybean

فناوری میکرونایز با اشعه مادون قرمز دانه سویا  یه روش حرارتی خشک می­ باشد. در این روش از طول موج های ۱٫۸-۳٫۴ میکرونانو استفاده می­ شود. روش فناوری میکرونایز با اشعه مادون قرمز دانه سویا  نبایستی با روش پخت ماکرویو که در آن از  طول موج های بلند استفاده می­ شود مخدوش شود.سرعت عبور بالای مادون قرمز در مواد سبب ایجاد حرارت بالای در موادی که اشعه را جذب کرده اند می­شود. جذب اشعه مادون قرمز سبب می­شود مولکول­ های تشکیل دهنده ماده به طور متناوب ۸۰-۱۷۰ مگا میلیون در ثانیه به لرزه در می­ آیند.در نتیجه این لرزش­ها سبب ایجاد اصطکاک در بین مولکول­های داخلی شده و به سرعت سبب افزایش درجه حرارت بالا و افزایش فشار بخار آب می ­شود. میکرونایز مادون قرمز در کمترین زمان ممکن، سبب بالا بردن دمای پختن می­ شود. در این روش دمای انواع دانه­ ها روغنی و حبوبات بدون از دست دادن رطوبت در کمتر از یک دقیقه بالا می­رود، بدون اینکه تاثیر منفی بر رطوبت دانه ها داشته باشد. برای مثال در دانه غلات در ۳۵ ثانیه سبب افزایش ۱۰۰ درجه ی سانتی گراد می شود.

 

دانه سویا، دانه های روغنی و حبوبات

بسیاری از پروتین­ های گیاهی در حالت عادی شامل آنزیم ­های سمی یا مواد ضد مغذی دیگر می­ باشند که مانع از هضم آن­ها در دستگاه گوارش می­شود. در اکثر تک معده­ ای­ها و سایر حیواناتی که دستگاه گوارش هنوز تکامل نیافته است موجب مشگل در فرآیند مواد خوراکی می­ شود. میکرونایز یک روش شناخته شده در دنیا می­ باشد، بدون اینکه تاثیر منفی بر سطوح لیزین یا اسید آمینه­ های خوراک داشته باشد، سبب از بین بردن آنزیم های بازدارنده و سمی می­شود.  این حرارت ساطع شده موجب   برشته شدن دانه­ ها و همچنین خوش خوراکی آن­ها می­ شود. در ساختار دانه­ های روغنی مانند دانه سویا و سایر دانه­ های روغنی در اثر حرارت ایجاد شده موجب فلیک شدن پوسته می­ شود. این باز شدن سبب دستیابی به انرژی بیشتر تا حدود ۳۷۵۰ kcals/kg می­ شود. میکرونایز محصولات سویا یکی از بهترین روش­های  موجود در دنیای امروز می­باشد. میکرونایز دانه فول فت سویا که جز ترکیبات مهم در تغذیه حیوانات اهلی می­باشد، خصوصا حیواناتی که هنوز بالغ نشده­ اند مانند، جوجه­ های گوشتی، خوک­ها و اسب های که غذای پلیت شده استفاده می­کنند و دستگاه گوارش آنها تکامل نیافته است می­ باشد .دیگر دانه­ های روغنی که برای اسب و سایر نشخوارکنندگان استفاده می­شود توام با کاهش هزینه ­ها در شرایط موجود می ­باشد. دانه­ های موجود شامل سطوحی از پروتین­ ها می­ باشند که در سطوح وسیعی در جیره، نشخوارکنندگان، اسب­ها و حیوانات خانگی استفاده می­ شوند.

 

Soy flakes

 

فرآوری دانه­ ها

دانه­ های غلات همواره نقش مهمی در بالانس جیره حیوانات دارند. به هرحال، در شرایط رشد یا نارس دانه­ ها دسترسی به ساختار­های نشاسته محدود و غیر قابل هضم می ­باشد. در بحث تغذیه­ ای این ساختار­ها می بایستی به اجزای کوچکتر مانند گلوکز شکسته و به ساختار ژلاتینی تبدیل شوند. اشعه مادن قرمز میکرونایز دارای سطوح اطمینان بالایی می­باشد.

به طوری که در کوتاه­ترین زمان ممکن دما افزایش می­ یابد با استفاده از رطوبت، دماو ماشین فشار به سطوح بالایی از ژلاتینه شدن ساختار نشاسته و حذف مواد ضد مغذی دانه­ ها شده بدون آنکه از رطوبت آنها کاسته شود. انرژی اشعه مادو قرمز سبب نرم و متورم شدن نشاسته می­ شود، که موجب متورم و فلیک شدن پوشش پروتینی دانه می ­شود. علت فوری یا فلیک شدن پوشش دانه­ ها سبب افزایش قابلیت هضم و ارزش غذایی دانه­ی سویا می­ شود. میکرونایز دانه ها چه به صورت فلیک یا پلیت یا به صورت مساوی در جیره خوک­ها و دیگر حیوانات اهلی و یا نابالغ­ها، گاو­های شیری، نشخوارکنندگان و اسب دارای اهمیت بالایی بوده و موجب بهبود عملکرد می­ شود.

این فرآوری برای افزایش قابلیت هضم بخصوص در حیوانات جوان تضمین شده می باشد. برای مثال، این روش بر سایر غلات مانند جو و ذرت به ترتیب ۹۸% و ۹۰% سبب بهبود قابلیت هضم پروتین و نشاسته شده است. با این روش سبب افزایش خوش خوراکی و شیرین تر شدن ساختار نشاسته ­ای دانه در مقایسه با سایر دانه­ های خوراکی می­شود. میکرونایز دانه­ های فلیک ظاهری جالب و قابلت بیشتری برای  نگهدار رنگ خود دانه را دارد.  انرژی در  روش در دانه ذخیره می شود، زیرا خشک کردن دراین نوع فرآوری ضروری نمی باشد.

 


دانه فول فت سویا یک منبع انرژی در جیره جوجه های گوشتی

soybean-meal

در مصر و اکثر کشورهای صنعتی سود پرورش طیور گوشتی از طریق کاهش هزینه های حاشیه ای و خوراک می باشد. درپروش طیور گوشتی هزینه تهیه خوراک حدود۷۰ تا ۶۰ درصد از کل هزینه تولیدرا در بر می­گیرد. در حالی که سهم تهیه انژری خوراک از کل هزینه تهیه خوراک حدود ۷۰ درصد می­باشد. یکی از راهکارهای پیشنهاد کاهش هزینه­ های تهیه خوراک به کمترین حد ممکن ویا سرعت رشد و ضریب تبدیل خوراک را افزایش یابد، یکی از راهکارهای ممکن در صرفه جویی هزینه تهیه در انرژیی و پروتین خوراک تولیدی، جایگزین کردن فول فت سویا به جای کنجاله سویا در جیره جوجه­های گوشتی می­باشد. در چندین اخیر سال بیشتر توجه به استفاده از فول فت سویا (FFS) در جیره جوجه های گوشتی بوده است. کلا دانه ی سویا دارای سطوح خیلی بالای از پروتین نیست، ولی دارای پتانسیل انرژی نهفته بالای می­باشد. احتمالا جایگزینی FFS در جیره جوجه های گوشتی با کنجاله سویا دارای طرفداران بیشتر بوده به گونه­ ی که تاثیر منفی بر ضریب تبدیل، رشد، وزن بدن نداشته و همچنین سبب کاهش چربی های حفره بطنی در جوجه های گوشتی شده است. از فول فت می توان به عنوان یکی از اجزای جیره به عنوان تامین کننده انرژی و پروتین در جیره استفاده شود. در گزارشات آماده است که جایگزینی FFSاز ۲۵ % به بالا در جیره های جوجه های گوشتی به صورت مش محدودیت دارد. در جیره جوجه ها گوشتی استفاده از FFS تا سطوح ۱۵ درصد در جیره بدون اینکه تاثیر منفی بر وزن بدن داشته باشد گزارش شده است. در تحقیقات دیگر که در طیور گوشتی صورت گرفت مشخص شد که افزودن فول فت تا  سطوح ۳۰%  در ابتدای دوره رشد تاثیر منفی بر عملکرد طیور گوشتی دارد. البته اطلاعات اندکی درخصوص تاثیر فول فت و دانه­ های روغنی در طیور گوشتی موجود می باشد، و این سوال مطرح می شود که آیا فول فت سویا به عنوان جایگزین مناسبی برای دانه های روغنی و کنجاله سویا در تغذیه طیور گوشتی می تواند باشد یا خیر.

برای مطالعه ادامه مطلب بر روی عکس و یا لینک زیر کلیک کنید .

فول فت سویا

 

soybean


در سال ٢٠١۶ قیمت محصولات عمده غذایی برای پنجمین سال متوالی کاهش داشتند. میانگین شاخص برای کل سال حدود ١.۵ درصد کمتر از ٢٠١۵ بود. افزایش میزان برداشت غلات و پیشبینی تولید بالا برای غلات اصلی، افزایش شاخص قیمت مواد غذایی فایٔو ناشی از بالا رفتن قیمت محصولات گرمسیری مثل شکر و پالم در نتیجه پیامدهای النینو را محدود کرد.
✅ در ماه دسامبر ٢٠١۶ شاخص قیمت مواد غذایی فایٔو با ١٧٢ واحد، نسبت به ماه نوامبر بدون تغییر بود. در سال گذشته، قیمت غلات کاهش مداوم داشت بطوریکه نسبت به سال ٢٠١۵ حدود ٩٠۶ درصد و نسبت به آخرین رکورد قیمت غلات در سال ٢٠١١ حدود ٣٩ درصد کاهش پیدا کرد. در همین حال، قیمت شکر و روغنهای گیاهی برای کل سال بترتیب ٣۴.٢ درصد و ١١.۴ درصد افزایش داشتند.

 

 

کارشناس ارشد اقتصادی فایٔو درباره وضعیت قیمتهای محصولات غذایی در سال ٢٠١٧ گفت: انتظار میرود تاثیر عدم قطعیتهای اقتصادی، شامل نوسانات نرخ ارز بر روی بازار محصولات غذایی حتی بیشتر از سال گذشته گردد.

 


بسیاری از دست اندرکاران اعتقاد دارند که میزان تولید سویای آرژانتین به ۵۲ میلیون تن کاهش پیدا خواهد کرد. برخی از دست اندرکاران هم اعتقاد دارند که میزان تولید سویای آرژانتین به ۵۰ میلیون تن و یا کمتر کاهش خواهد داشت . با این وجود که هنوز نمیتوان تخمین دقیقی در رابطه با میزان تولید سویای آرژانتین ارائه کرد دلیل افزایش قیمت های ۱۷ ژانویه سویا در بازار بورس شیکاگو همین اعلام بود .
در ظرف یک هفته اعلام شد که میزان تولید سویای آمریکا و آرژانتین در حدود ۵ تا ۷ میلیون تن کمتر از حدی خواهد بود که قبلا تخمین زده بودیم .
بخشی از این کاهش به واسطه افزایش تولید بیودیزل پاراگوئه و اروگوئه و اوکراین جبران خواهد شد . بنا به آمارهای موجود این کشورها در جمع ۲ تا ۳ میلیون تن افزایش تولید سویا خواهند داشت .

اهمیت آرژانتین به عنوان پیشتاز جهانی در صادرات کنجاله سویا توجیه کننده این است که چرا بازار در روزهای اخیر چنین حساسیتی در رابطه با قیمتهای کنجاله سویا نشان داد .
باید به این نکته اشاره کنیم که میزان رشد تولید بیودیزل آرژانتین در سال ۲۰۱۷ متوقف خواهد شد . افزایش روبه رشد تقاضای روغن سویا باعث خواهد شد که میزان موجودیهای کنجاله سویا بصورت اتوماتیک فراوان شود به همان گونه ای که در فصل پایانی ۲۰۱۶ رخ داد .

 

در ۱۷ ژانویه افزایش خطر خسارات زیاد وارده به محصولات آرژانتین باعث افزایش قیمتهای سویا و کنجاله سویا گردید . در بازار بورس شیکاگو سویا برای تحویل در ماه مارس به قیمت ۱۰/۶۹ معامله شد و این ۲۳ سنت بالاتر از قیمتهای ۱۳ ژانویه می باشد . کنجاله ماه مارس با ۱۴/۹۰ دلار افزایش به قیمت ۳۴۸/۸۰ دلار در هر تن معامله شد این ۱۱% بالاتر از قیمتهای ۳ روز گذشته است .
در ۱۷ ژانویه رئیس جمهور آرژانتین اعلام وضعیت اظطراری نمود این به علت سیل زدگی در ایالت سانتافه و بعضی از ایالات مجاور می باشد . در چند روز آینده آب و هوای این مناطق بارانی نمی باشد ولی بنا به گزارشات هواشناسی باران پس از چند روز مجددا آغاز خواهد شد .

آب و هوای خشک در چند روز آینده فایده ای برای کاشت مجدد سویا نخواهد داشت زیرا زمان برای کاشت مجدد بسیار دیر است بنابراین مساحت زیر کشت سویا در آرژانتین کاهش بسیار زیادی پیدا خواهد کرد و به پایین ترین حد در ۵ سال گذشته خواهد رسید .


 

تولیدات جوجه های گوشتی نقش مهمی را در تامین غذای انسان دارند  سیستم ایمنی پرندگان نقش حفاظتی علیه بیماریها و آنتی ژن های وارد شده به بدن طیور دارد لذا فعالیت این سیستم نیازمند نگهداری پرنده در شرایط مناسب محیطی، تغذیه ای و فیزیولوژیکی میباشد پرندگان اهلی فقط در طیف دمایی بین ۲۴-۱۸ درجه سانتی گراد قادر به زندگی سالم خود می باشند و هرگونه افزایش دما بالاتر از این طیف موجب اثرات زیان باری مانند کاهش درخوراک مصرفی، کاهش در سرعت رشد ، کاهش در تولیدات ، تضعیف و سرکوب سیستم ایمنی و درنهایت مرگ در حیوان خواهد شد.

علت افزایش مرگ و میر به دلیل نقش سرکوب کنندگی گرما بر سیستم ایمنی و تضعیف مقاومت حیوان گزارش شده است. در مطالعه ای میزان مرگ و میر جوجه های گوشتی در گروه دچار استرس گرمایی ۳۱٫۷ درصد و در گروه شاهد میزان مرگ و میر ۵ درصد تعیین شده است لازم به ذکر است که اثرات دمای محیط بر بدن حیوان بستگی به عادت پذیری و سازگاری حیوان به درجه حرارت محیط دارد در اوایل دوره زندگی ممکن است استرس باعث کاهش در مقاومت حیوان  بالغ در مقابل تغییرات آب و هوایی گردد. به طور کلی هنگامی که حیوان در دمای محیطی بیشتر از منطقه خنشی قرار گیرد دچار استرس گرمایی خواهد شد که این استرس میتواند از طریق تشعشعات نورخورشید و دمای هوا رخ دهد لازم به ذکر است که پرندگان حین مواجه شدن با دمای بالا نسبت به پستانداران به دلیل نداشتن غده عرق، داشتن دمای بدنی بالا (۴۱٫۵ درجه سانتی گراد ) و داشتن پر آسیب پذیرتر میباشند و در مواجه با استرس گرمایی به له له زدن جهت حفظ تعادل دمای بدن خود متوسل می شوند.

مصرف آنتی اکسیدان ها در جیره غذایی باعث کاهش خسارت ناشی از استرس از طریق کاهش در آزاد سازی رادیکال های آزاد می گردد

هدف از این مقاله مروری، توجه به دمای پرورش جوجه های گوشتی جهت عملکرد بهینه سیستم ایمنی و شاخص های تعیین      استرس گرمایی جهت پیشگیری از سایر آسیب های وارد شده بر پرنده می باشد.

مقدمه

هنگامی که دمای محیط و رطوبت نسبی بیشتر از حد طبیعی خود رود توانایی کلی پرنده کاهش پیدا میکند که این پدیده منجر به ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی نامطلوبی در بدن حیوان میگردد افزایش دما باعث کاهش در فعالیت های آنابولیکی و افزایش در فعالیت های کاتابولیسمی بافت می گردد. که این کاهش در آنابولیسم به واسطه کاهش درمیزان خوراک مصرفی و کاهش در انرژی قابل متابولیسم اتفاق می افتد تغییر در عملکرد بیولوژیکی شامل کاهش در میزان خوراک مصرفی و اختلال در متابولیسم پروتین ها ، لیپید ها، مواد معدنی ، ویتامین ها، واکنش های آنزیمی، ترشح هورمون ها و متابولیسم خون می باشد  به طور کلی استرس  گرمایی موجب کاهش در غلظت پلاسمایی عناصری مانند (آهن، روی، سلنیوم، مس و کروم) و هم چنین کاهش در غلظت ویتامین های آنتی اکسیدان کننده مانند (ویتامینهای E وC) در سرم و بافت می گردد. اسید اسکوربیک جهت کاهش استرس گرمایی در پرنده مناسب است زیرا این ویتامین موجب کاهش سطح کرتیکوستروئید ها در خون میگردد. مصرف آنتی اکسیدان ها در جیره غذایی باعث کاهش خسارت ناشی از استرس از طریق کاهش در آزاد سازی رادیکال های آزاد می گردد و آنتی اکسیدان ها نقش مهمی در سرکوب رادیکال های آزاد دارند. در دمای بالا به دلیل تغییر در فاکتور رشد و گیرنده آن بیان mRNA دچار اختلال میگردد.

اثر دمای بالا بر فعالیت هیپوتالاموس

طی دمای بالای محیط  گیرنده های دما، امواج عصبی سرکوب کننده ای را  به سوی مراکز اشتها در هیپوتالاموس مخابره میکنند که باعث کاهش در میزان خوراک مصرفی میگردد. در نتیجه افزایش دما تغییرات فیزیولوژیکی در بدن حیوان به دلیل  اختلال در ترشح هورمون ها و آنزیم ها رخ میدهد . به طوریکه استرس گرمایی میتواند موجب  تحریک هیپوتالاموس و اثر آن بر هیپوفیز و تحریک آزاد شدن کرتیکوسترویید ها، کتکول آمین ها و پراکسیده شدن لیپیدها در غشاهای سلول گردد.

طی مطالعه ای حیواناتی که توسط  تزریق اپی نفرین در معرض استرس اجباری قرار گرفته اند سطح رتینول و آلفا توکفرول و غلظت اسید اسکوربیک در پلاسما و سلولها ی خونی آن ها کاهش پیدا کرده بود و این در حالی است که سطح لیپید های پراکسید شده زیاد و رادیکال های آزاد زیادی را آزاد می کنند. گرمای زیاد تولید فاکتورآزاد کننده هورمون را از هیپوتالاموس مهار می کند که باعث کاهش در ترشح هورمون های هیپوفیز مانند کاهش در ترشح هورمون انسولین و احتمالا تیروکسین میشود.

اثر دمای بالا  بر سیستم ایمنی

میزان سرکوبی سیستم ایمنی بستگی به شدت و طول دوره استرس گرمایی دارد.

استرس گرمایی موجب  کاهش در سنتز لنفوسیت های Tو B می گردد. با افزایش فعالیت در غده آدرنال طی استرس و  بالا رفتن کرتیکوستروئیدهای سرم این عامل میتواند باعث سرکوب فاکتور تکثیر سلول یا اینترلوکین ۲ گردد. طی مطالعه ای جوجه هایی که در معرض استرس گرمایی حاد قرار گرفته اند  دارای پاسخ چشم گیر  کمتری نسبت به تیتر آنتی بادی علیه SRBC در مقایسه با جوجه هایی که در معرض استرس گرمایی مزمن قرار گرفته بودند داشتند.

در مطالعه ای دیگری جوجه های پرورش داده شده  در معرض دمای  ۴۳- ۲/۳۲ درجه سانتی گراد تیتر آنتی بادی آن ها به شدت کاهش پیدا کرده بود و همچنین کاهش در فعالیت فاگوسیتوزی ماکروفاژها مشاهده شد.  گرچه دانکر و همکاران در سال ۱۹۹۰ گزارش کردند که استرس گرمایی در جوجه های گوشتی باعث کاهش در تیتر آنتی بادی علیه SRBC  نمیشود که تفاوت در این پژوهش ها میتواند به دلیل اختلاف در سن و نوع پرنده ای است که مورد مطالعه قرار گرفته است.

دمای بالا موجب کاهش در تولید سلول های عرضه کننده آنتی ژن می گردد .تاثیر کرتیکوستروئید ها بر سیستم ایمنی به طور ظاهری بر جمعیت سلول هایT می باشد بیشتر کرتیکوستروئید ها در شرایط دمایی بالا به سلول های تیموس متصل می شوند و باعث کاهش در پاسخ ایمنی می گردد. به طور کلی افزایش دما باعث سرکوب سیستم ایمنی (خونی و سلولی ) و کاهش در وزن اندام های لنفاوی (بورس، تیموس، طحال) و پاتوفیزیولوژی سلول های خونی سفید ، افزایش درصد مونوسیت ها و افزایش در نسبت هتروفیل ها به لنفوسیت ها ، کاهش در تیتر آنتی بادی و کاهش در فعالیت سلول های T کمکی می گردد مکانیسم دقیقی که چگونه استرس گرمایی باعث سرکوب سیستم ایمنی میگردد هنوز به طور کامل شناخته نشده است میزان سرکوب سیسم ایمنی بستگی به شدت و طول دوره مواجه شدن پرنده با استرس دارد طبق تحقیقات انجام شده دمای مناسب جهت  عملکرد مطلوب جوجه های گوشتی ۲۳٫۹ درجه سانتی گراد گزارش شده است و میزان کاهش خوراک مصرفی ۱۴ درصد در جوجه های گوشتی ۴ هفته تحت شرایط استرس گرمایی و به میزان ۲۴ در صد در جوجه های گوشتی ۶ هفته پرورش یافته در همان شرایط گزارش شده است.

طی دمای بالای محیط  گیرنده های دما، امواج عصبی سرکوب کننده ای را  به سوی مراکز اشتها در هیپوتالاموس مخابره میکنند که باعث کاهش در میزان خوراک مصرفی میگردد

در مطالعه ای که در کشور چین بر بلدرچین تخم گذار  صورت گرفته است در دمای ۳۴ درجه سانتی گراد استرس گرمایی رخ میدهد و حداکثر کارایی سیستم ایمنی بلدرچین در دمای ۲۴-۱۸ درجه سانتی گراد گزارش شده است به طور کلی قرار دادن حیوان در معرض هر نوع استرسی اعم از استرس گرمایی و یا سرمایی،  بروز عوامل استرس زا  حیوان را  از طریق ممانعت از بروز پاسخ ایمنی مناسب نسبت به عفونت مستعد میکند. استرس باعث پاسخ غیر اختصاصی یا کاهش در دفاع ایمنی بدن و تغییرات مولکولی مانند افزایش در اینترلوکین۶  و فاکتور نکروز کننده تومور (TNF) میشود.

در کل ارتباطی مستقیم بین استرس گرمایی و سلولهای واکنش دهنده  ایمنی غیر اختصاصی وجود  دارد.  نکستون و همکاران در سال ۱۹۶۹ دریافتند که استرس گرمایی مزمن اثری بر لنفوسیت های خون ، مونوسیت ها، نوتروفیل ها، ائوزوفیل ها یا بازوفیل ها نداشته است و  غلظت IgG  طی دو هفته نگهداری  پرنده  در دمای ۳۵ درجه سانتی گراد کاهش یافته است اما سطوح IgM تحت تاثیر قرار نگرفته بود

شاخص های تعیین استرس وارد شده بر پرنده

–  یکی از مهم ترین شاخص های تعیین استرس وارد  شده بر پرنده آزمایش تعیین  نسبت هتروفیل ها  به لنفوسیت ها می باشد که در نتیجه استرس وارد شده بر پرنده نسبت هتروفیل ها در مقایسه با  نسبت لفوسیت ها افزایش پیدا میکند.

–  روش دیگر شمارش سلول های گلبول سفید خون (WBC) می باشد  استرس باعث کاهش تعداد لکوسیت ها در خون جوجه می شود.

–  روش دیگر اندازه گیری میزان تیتر آنتی بادی خون می باشد  همان طور که بیان شد تیتر آنتی بادی در بروز استرس کاهش می یابد.

–  روش دیگر اندازه گیری وزن اندام های لنفاوی (بورس فابریسیوس ، تیموس، طحال) میباشد که  به طور حتم وزن اندام های لنفاوی در این مواقع کاهش پیدا میکند.

– روش دیگر اندازه گیری سرعت تنفس و ضربان نبض می باشد تحت شراط استرس زا سرعت تنفس افزایش می یابد تنفس با خروج دی اکسید کربن از بافت های بدن و ورود اکسیژن موجب تعدیل دمایی بدن حیوان می گردد.

نتیجه گیری

دمای محیط پرورش پرنده از مسائل مهمی است که لازم است مورد توجه قرار گیرد با افزایش دمای هوا بیشتر از منطقه دمایی خنشی سیستم ایمنی پرنده تضعیف و حیوان در مقابل بسیاری از بیماری هایی که در شرایط دمای طبیعی در مقابل آن ایمن بوده است آسیب پذیر خواهد شد لذا میتوانیم با بگارگیری مدیریت صحیح پرورش و نعیین شاخص های استرس گرمایی  از گسترش بسیاری از بیماری ها جلوگیری به عمل آوریم.


 

ال کارنیتین (L.carnitine) یک ماده مغزی شبیه ویتامین ها است ال کارنیتین به مقدار اندک و ناچیز در بدن حیوانات از دواسیدآمینه ضروری لیزین و متیونین درکبد وکلیه سنتز می شود. وجود ال کارنیتین برای متابولیسم و حرکت اسیدهای چرب در داخل سلولها ضروری است.

morghaneh157

 

 

مشخص شده که این ماده در ساختمان آنزیمی بنام کارنیتین استیل ترانسفراز شرکت می کند که بخشی از مکانیسم کوآنزیم A و استیل کوآنزیم A را تشکیل می دهد و به نظر می رسد که تأثیر کارنیتین بر متابولیسم اسیدهای چرب می باشد که زنجیره کربن آنها بیش از۸ کربن می باشد درعین حال به نظرمی رسد که این ماده تمایل زیادی به اسید پالمیتیک داشته که کارکرد آن انتقال این مولکول ها با زنجیره طویل از جدار میتوکندری می باشد لازم به ذکر است که کارنیتین به دو شکل دی ال کارنیتین و ال کارنیتین یافت می شود که تنها شکل فعال آن از نظر بیولوژیکی ال کارنیتین است . امروزه قدرت تأثیر ال کارنیتین در بالا بردن توان حیاتی موجب جلب توجه فراوان و افزودن آن به غذاهای دام و حیوانات مسابقه و خانگی گردیده است .

 

 

morghaneh-2

 

 

عمل ال کارنیتین در بدن

ال کارنیتین درچرخه متابولیسم چربی سلولی درگیر می باشد و کاری شبیه گیرنده (Receptor) برای فعال کردن اسیدهای چرب آلی دارد بطور کلی ال کارنیتین برای فعالیت های زیرضروری است :

۱ حمل اسیدهای چرب فعال شده ( عمل کاتالیکی )

۲ بافری کردن زنجیره COA ( عمل کاتالیکی )

۳ محافظت و تنظیم کردن تعادل غشاء نورونها

۴ دفع مواد مازاد از متابولیسم اسیدهای چرب ( عمل ضد سمی کردن )

۵ اسپرماتوژنز و تحرک اسپرم ها

۶ افزایش تحمل آمونیاک

۷ تهیه میزان مطلوب انرژی

۸ کفایت سیستم ایمنی

۹ جلوگیری ازتشکیل رادیکالهای آزاد رادیکالهای آزاد ، مواد شیمیایی با انرژی بالا هستند که در میتوکندری تولید می شوند و باعث تخریب سلولها می گردند درمقابل آنها موادی همچون vitA و vitE جزء آنتی اکسیدانها محسوب می گردند بطوریکه طی یکسری فرآیندهای فیزیولوژیکی از تشکیل رادیکالهای آزاد جلوگیری می کنند ولازم به ذکر است که این ویتامین ها محلول در چربی هستند و همانطورکه گفته شد ال کارنیتین سبب تسهیل ورود چربی به داخل میتوکندری می شوند. ویتامین E و ویتامین A توسط کارنی متین وارد میتوکندری شده و از تشکیل رادیکالهای آزاد جلوگیری می کند.

بررسی هایی درباره اثرات ال کارنیتین درتغذیه طیور

نقش کارنیتین درمتابولیسم انرژی واثرات این ماده طی ۳ آزمایش مورد تحقیق وبررسی قرار گرفت.

هدف آزمایش I این بود که آیا ال کارنیتین و پیش سازهای آن (لیزین و متیونین) توانایی کاهش چربی ناحیه محوطه بطنی را دارند؟

۱۰ گروه شامل ۱۰ جوجه با جیره های مختلف تغذیه شدند که شامل جیره استاندارد و جیره های شامل لیزین و متیونین کم و زیاد و همچنین بدون ۵% مکمل چربی ، ال و دی ال کارنیتین بودند. عملکرد اضافه وزن بدن ، ضریب تبدیل غذایی ، میزان چربی ناحیه شکم وغلظت ال کارنیتین در خون و قسمتهای عضلانی و عضله قلب ، کبد و کلیه مورد بررسی قرار گرفت همانطوریکه انتظـــار می رفت غلظت ال کارنیتین با افزودن چربی بطور معنی دار کاهش یافت و با افزودن مکمل حاوی ال کارنیتین غلظت کارنیتین بالا رفت . این جوجه ها در سن هفت هفتگی وزن گیری و روانه کشتارگاه شدند و میزان چربی شکم تعیین و اندازه گیری شد.نتایج حاصله چنین تفسیرشد که اضافه کردن ال کارنیتین باعث افزایش میزان گوشتواری در گله های گوشتی به میزان ۱۰% ۸% می شود یا بعبارتی با اضافه کردن ال کارنیتین به میزان ۰۲/۰% جیره افزایش وزن به میزان ۵/۲% حاصل می گردد و میزان چربی ناحیه شکم در مقایسه با گروهی که ال کارنیتین دریافت نکرده بودند کاهش چشمگیری نشان می داد. لازم به ذکر است که کاهش لیزین ومتیونین منجربه افزایش چربـــــی می شود. آزمایشات و تحقیقات نشان داد که در جیره هایی که چربی بالا دارند میزان ال کارنیتین درکلیه ها کمتر است و کم بودن میزان پیش سازهای کارنیتین باعث کاهش میزان کارنیتین در بافتها می شود و اضافه کردن ال کارنیتین باعث می شود که سطح کارنیتین دربافتها بطور معنی دار بالا رود.

آزمایش ۲ : در این آزمایش بررسی بعمل آمد که افزودن ال کارنیتین به میزان ۵۰۰ میلی گرم در کیلوگرم یا اسید نیکوتینیک و یا ترکیبی از هردوی آنها به جیره مرغان تخمگذار آیا میزان کلسترول زرده کاهش می یابد؟ هرچند میزان ال کارنیتین در زرده تخم مرغهای حاصل از گروهی که مکمل ال کارنیتین دریافت کرده بودند بطور معنی داری افزایش پیدا کرده بود ولی هیچ اثری روی وزن بدن و میزان غذای دریافتی مشاهده نشد و از چهارمین تا پانزدهمین هفته آزمایش میزان کلسترول زرده به میزان ۷% کاهش نشان می داد.کلسترول زرده در طول دوره تخمگذاری نوساناتی را نشان می دهد بطوریکه بعد از مرحله اول تخمگذاری وابستـــــه به میزان تولید تخم مرغ بود در حقیقت با افزایش تولید تخم مرغ میزان کلسترول کاهش پیدا می کند یا به عبارتی افزایش تولید متناسب است با کاهش کلسترول داخل تخم مرغ زمانی که میزان ال کارنیتین و نیکوتینیک اسید در سرم خون افزایش یابد سطح کلسترول سرم پایین می آید همه نوع آزمایش برروی این دو ماده برای اثرات ممکن روی کلسترول زرده انجام شد . مقدار ال کارنیتین زرده با اضافه کردن ال کارنیتین در جیره به وضوح افزایش یافت این افزایش یک اثر مطلوب برای تخم مرغهای خوراکی است .

آزمایش ۳ : هدف آزمایش سوم این بود که آیا جیره های حاوی ال کارنیتین مرغان مادر گوشتی روی درصد جوجه در آوری تأثیر دارد یا خیر ؟

۴ گروه هریک شامل ۱۳۵۰ قطعه مرغ بود به ترتیب با جیره های تجارتی بدون کارنیتین و با ۲۰ ، ۵۰ ، ۱۰۰ ( میلی گرم در کیلو گرم ) ال کارنیتین برای سه هفته تغذیه شدند. متوسط تولید تخم مرغ ( درصد تخمگذاری ) به ترتیب ۷۵ – ۸۰ – ۷۸ – ۷۷ درصد در گروه های ۱ تا ۴ در طی دوره آزمایش مشاهده شد و نتایج در گروهی که با ۵۰ میلی گرم ال کارنیتین تغذیه شده بودند درصد هچ از ۸۳ درصد به ۸۷ درصد افزایش نشان داد و نتیجه ۵ روز بعد از اتمام کارنیتین بهتر شد و گروهی که با ۱۰۰ میلی گرم ال کارنیتین تغذیه شدند درصد هچ از ۴/۸۲% به ۲/۸۶% رسید.همچنین قابل توجه است که با بالا بردن کارنیتین جیره ، مقدار کارنیتین زرده هم افزایش نشان می دهد که می تواند انرژی مطلوب را برای رشد جنین درطی دوره تکامل تأمین نماید. تحقیقات نشان داد که سنتز ال کارنیتین در جنین جوجه و جوجه های تازه متولد شده خیلی اندک است . دراین میان میزان هچ بطور قابل توجهی افزایش نشان داد و بازده اقتصادی بالا رفت و میزان تخمگذاری گله های مادر گوشتی افزایش نشان داد این اثر نه تنها روی افزایش هچ تأثیر داشت بلکه درصد مرگ ومیر در روزهای اول زندگی جوجه های حاصل شده را به حداقل رساند از این نتایج می توان این انتظار را داشت که مکملهای ال کارنیتین می تواند باعث افزایش جزیی در وزن بدن و کاهش میزان چربی شکمی شوند. مقدار کلسترول موجود در زرده را کاهش دهد نیز میزان تخمگذاری و درصد هچ را افزایش دهد همچنین استفاده از ال کارنیتین علاوه برا افزایش جوجه گیری باعث افزایش شانس زنده ماندن جوجه در چند روز اول زندگی و کاهش مرگ ومیر می شود.

اثر ال کارنیتین روی تولید تخم مرغ و وزن آن درطول سیکل تولید

اثرات ال کارنیتین بر زرده تخم مرغ و وزن آن در مرغان نژاد بونس مورد مطالعه قرارگرفت مرغان تخمگذار بصورت استاندارد تغذیه شدند و جیره آنها دارای ۲/۱۸% پروتئین خام ، ۲/۲% اسید لینولئیک و ۲۸۶۰ کیلوکالری انرژی قابل متابولیزم برکیلوگرم داشت. جیره آنها دارای ۵۰ میلی گرم درکیلوگرم ال کارنیتین به مدت سه ماه ازآغاز سیکل تولید تخم مرغ بود. درمقایسه با گروه کنترل مرغان تخمگذار که ال کارنیتین دریافت کرده بودند، تخم مرغشان زودتر به وزن مورد نظررسید و میانگین وزن تخم مرغها ۲ گرم بیشتر بود.

خلاصه اثرات ال کارنیتین درطیور گوشتی

مقدار کافی ال کارنیتین در جیره هردو پارامتر نیروی حیاتی و عملکرد طیور را تحت اثر مثبت قرار می دهد ال کارنیتین درمرغان گوشتی باعث افزایش ضریب تبدیل غذا و بهبود ضریب افزایش وزن ، کاهش ذخیره سازی چربی و تسهیل در استفاده از چربی های موجود در جیره شد و مقاومت طیور را در مقابل استرس های محیطی و فیزیولوژیکی بالا می برد. جیره طیور گوشتی باید حدود ۵۰ ۳۰ میلی گرم به ازاء هرکیلوگرم غذا باشد.

خلاصه از اثر ال کارنیتین در مرغان مادر گوشتی

ال کارنیتین درمرغان مادر باعث افزایش میزان تخم مرغ تولیدی و کاهش ضریب تبدیل غذا و افزایش قابلیت جوجه درآوری به میزان ۸/۳% و بالا رفتن سطح ایمنی می گردد و همچنین ال کارنیتین موجود درجیره غذایی مرغهای مادرگوشتی سبب می شود که ال کارنیتین زرده تخم مرغ افزایش یابد و انرژی لازم جهت رشد و نمو جنین تأمین گردد و ال کارنیتین به جوجه ها کمک می کند که درمرحله اول حیات ازمنبع چربی داخل زرده برای تأمین انرژی خویش استفاده کنند. برای افزایش درصد هچ جیره مرغان مادرگوشتی باید حدود ۶۰ میلی گرم درکیلوگرم ال کارنیتین باشد.

خلاصه اثرال کارنیتین درتغذیه مرغ تخمگذار

اثر ال کارنیتین روی تولید تخم مرغ خوراکی و وزن آن درمرغ تخمگذار بصورت یک مطالعه تحقیقاتی تحت بررسی قرار گرفت. ال کارنیتین درمرغان تخمگذار باعث تسریع در رسیدن وزن تخم مرغها به بالاترین حد وافزایش ۲% تولید تخم مرغ و کاهش ضریب تبدیل خوراک و بالا رفتن سطح ال کارنیتین موجود درتخم مرغ و افزایش کیفیت تخم مرغ خوراکی می شود برای به حداکثر رساندن اثرات ال کارنیتین جیره باید حدود ۵۰ میلی گرم در کیلو گرم غذا حاوی ال کارنیتین باشد.

اثرال کارنیتین روی سایر پرندگان

ال کارنیتین در بوقلمون درهفته های اول زندگی به مصرف غذای حاوی چربی ، زیاد کمک می کند، درشترمرغ باعث بالا بردن توانایی تولید جوجه و ازدیاد مقدار تخم تولیدی می شود. درپرندگان زینتی جوان موجب افزایش وزن شده و ضریب تبدیل غذا را بهبود بخشیده و به پر در آوردن کمک می کند