در سال ٢٠١۶ قیمت محصولات عمده غذایی برای پنجمین سال متوالی کاهش داشتند. میانگین شاخص برای کل سال حدود ١.۵ درصد کمتر از ٢٠١۵ بود. افزایش میزان برداشت غلات و پیشبینی تولید بالا برای غلات اصلی، افزایش شاخص قیمت مواد غذایی فایٔو ناشی از بالا رفتن قیمت محصولات گرمسیری مثل شکر و پالم در نتیجه پیامدهای النینو را محدود کرد.
✅ در ماه دسامبر ٢٠١۶ شاخص قیمت مواد غذایی فایٔو با ١٧٢ واحد، نسبت به ماه نوامبر بدون تغییر بود. در سال گذشته، قیمت غلات کاهش مداوم داشت بطوریکه نسبت به سال ٢٠١۵ حدود ٩٠۶ درصد و نسبت به آخرین رکورد قیمت غلات در سال ٢٠١١ حدود ٣٩ درصد کاهش پیدا کرد. در همین حال، قیمت شکر و روغنهای گیاهی برای کل سال بترتیب ٣۴.٢ درصد و ١١.۴ درصد افزایش داشتند.

 

 

کارشناس ارشد اقتصادی فایٔو درباره وضعیت قیمتهای محصولات غذایی در سال ٢٠١٧ گفت: انتظار میرود تاثیر عدم قطعیتهای اقتصادی، شامل نوسانات نرخ ارز بر روی بازار محصولات غذایی حتی بیشتر از سال گذشته گردد.

 


بسیاری از دست اندرکاران اعتقاد دارند که میزان تولید سویای آرژانتین به ۵۲ میلیون تن کاهش پیدا خواهد کرد. برخی از دست اندرکاران هم اعتقاد دارند که میزان تولید سویای آرژانتین به ۵۰ میلیون تن و یا کمتر کاهش خواهد داشت . با این وجود که هنوز نمیتوان تخمین دقیقی در رابطه با میزان تولید سویای آرژانتین ارائه کرد دلیل افزایش قیمت های ۱۷ ژانویه سویا در بازار بورس شیکاگو همین اعلام بود .
در ظرف یک هفته اعلام شد که میزان تولید سویای آمریکا و آرژانتین در حدود ۵ تا ۷ میلیون تن کمتر از حدی خواهد بود که قبلا تخمین زده بودیم .
بخشی از این کاهش به واسطه افزایش تولید بیودیزل پاراگوئه و اروگوئه و اوکراین جبران خواهد شد . بنا به آمارهای موجود این کشورها در جمع ۲ تا ۳ میلیون تن افزایش تولید سویا خواهند داشت .

اهمیت آرژانتین به عنوان پیشتاز جهانی در صادرات کنجاله سویا توجیه کننده این است که چرا بازار در روزهای اخیر چنین حساسیتی در رابطه با قیمتهای کنجاله سویا نشان داد .
باید به این نکته اشاره کنیم که میزان رشد تولید بیودیزل آرژانتین در سال ۲۰۱۷ متوقف خواهد شد . افزایش روبه رشد تقاضای روغن سویا باعث خواهد شد که میزان موجودیهای کنجاله سویا بصورت اتوماتیک فراوان شود به همان گونه ای که در فصل پایانی ۲۰۱۶ رخ داد .

 

در ۱۷ ژانویه افزایش خطر خسارات زیاد وارده به محصولات آرژانتین باعث افزایش قیمتهای سویا و کنجاله سویا گردید . در بازار بورس شیکاگو سویا برای تحویل در ماه مارس به قیمت ۱۰/۶۹ معامله شد و این ۲۳ سنت بالاتر از قیمتهای ۱۳ ژانویه می باشد . کنجاله ماه مارس با ۱۴/۹۰ دلار افزایش به قیمت ۳۴۸/۸۰ دلار در هر تن معامله شد این ۱۱% بالاتر از قیمتهای ۳ روز گذشته است .
در ۱۷ ژانویه رئیس جمهور آرژانتین اعلام وضعیت اظطراری نمود این به علت سیل زدگی در ایالت سانتافه و بعضی از ایالات مجاور می باشد . در چند روز آینده آب و هوای این مناطق بارانی نمی باشد ولی بنا به گزارشات هواشناسی باران پس از چند روز مجددا آغاز خواهد شد .

آب و هوای خشک در چند روز آینده فایده ای برای کاشت مجدد سویا نخواهد داشت زیرا زمان برای کاشت مجدد بسیار دیر است بنابراین مساحت زیر کشت سویا در آرژانتین کاهش بسیار زیادی پیدا خواهد کرد و به پایین ترین حد در ۵ سال گذشته خواهد رسید .


زمانی که درجه حرارت محیط شروع به کاهش می کند و به حدود صفر درجه سانتیگراد می رسد، در این زمان باید به فکر بوجود آمدن استرس سرمایی و اثر گذاری آن برروی عملکرد تولیدی و بازده گاوهای شیری باشیم. همانند تمامی پستانداران گاو نیز یک حیوان خونگرم است که نیاز به حفظ درجه حرات بدن به صورت ثابت دارد. درجه حرارت در ناحیه مقعد در گاو به صورت طبیعی ۳۸ درجه سانتیگراد است. در درجه حرارت محیطی مناسب که منطقه آسایش دمایی هم نامیده می شود گاوها نیاز به صرف انرژی اضافی برای حفظ دمای بدن شان ندارند. در پایین تر از این دامنه فرآیندهای متابولیکی طبیعی، حرارت کافی را برای نگهداری درجه حرارت بدن فراهم می کند.

 

برای مقابله با استرس سرمایی حیوان باید نرخ متابولیک خود را افزایش داده تا حرارت مورد نیاز بدن را فراهم کند. این امر موجب افزایش احتیاجات غذایی به ویژه انرژی می شود.

افزایش سرعت باد موجب تشدید استرس سرمایی می شود. برای مثال اگر درجه حرارت هوا ۱۸- درجه سانتیگراد و سرعت باد ۲۴ کیلومتر در ساعت باشد، درجه حرارت موثری که توسط حیوانات احساس می شود تقریباً معادل ۲۶- درجه سانتیگراد است. در جدول زیر اثرات سرعت وزش باد در درجه حرارت های مختلف نشان داده شده است.

در شرایط استرس سرمایی شدید فرآیندهای متابولیکی و فیزیولوژیکی آهسته شده و جهت جریان خون برای حفظ اندام های حیاتی منحرف می شود. در این شرایط سرپستانک ها، گوش و بیضه ها در معرض یخ زدگی قرار می گیرند. در حالت شدید کاهش نرخ تنفس و ضربان قلب و در نهایت از دست دادن هوشیاری و مرگ در حیوانات مشاهده می شود.

در شرایط استرس سرمایی گاو برای غلبه بر آن و گرم کردن بدن خود شروع به افزایش مصرف خوراک برای برآورده کردن احتیاجات انرژی خود می کند که این امر موجب افزایش هزینه های خوراک، هزینه نگهداری گاو می شود، البته با این کار گاو می تواند وزن بدن خود را حفظ نماید.

به طور کلی بیان می شود که به ازای هر یک درجه سانتیگراد کاهش دما از سطح درجه حرارت حیاتی تقریباً به میزان ۲ درصد احتیاجات انرژی افزایش پیدا می کند.

در صورتی که احتیاجات غذایی برای گاو فراهم نشود گاو از ذخایر بدن برای رفع احتیاجات نگهداری خود و تولید گرما استفاده کرده در نتیجه توده بدن کاهش پیدا می کند. در نتیجه ذخایر چربی در بدن کاهش پیدا می کند و از آنجایی که بافت چربی در بدن به عنوان یک عایق نیز عمل می کند می تواند موجب تشدید اثرات استرس سرمایی می شود.

این کاهش وزن و از دست رفتن توده بدنی عواقب بدی برای گاوها و به خصوص تلیسه ها ایجاد می کند که از آن جمله می توان به افزایش بروز مشکلات در هنگام زایمان، افزایش تعداد گوساله های ضعیف به دنیا آمده و تعداد مرگ و میر بالای گوساله ها اشاره کرد. در این وضعیت میزان آغوز تولیدی و کیفیت آن و همچنین تولید شیر نیز کاهش پیدا می کند که این امر نیز موجب افزایش مرگ و میر در گوساله ها و کاهش نرخ رشد در گوساله ها می شود. در این شرایط نرخ بازگشت فحلی نیز در گاوها به تاخیر افتاده و تاثیر منفی برروی بازده تولید مثلی می گذارد و موجب افزایش تعداد روزهای باز می شود.

عوامل مدیریتی کلیدی برای کاهش اثرات استرس سرمایی

 

•           نظارت و بررسی شرایط آب و هوایی: نظارت درجه حرارت و افزایش غذادهی در پاسخ به آب و هوای سرد

•           حفاظت از حیوانات در برابر باد: باد به وضوح موجب کاهش درجه حرارت موثر می شود که موجب افزایش استرش سرمایی در حیوان می شود.

•           فراهم نمودن بستر مناسب: بستر خشک و به میزان کافی به طور قابل توجهی موجب افزایش توانایی گاوها در مواجهه با استرس سرمایی می شود.

•           خشک و تمیز نگه داشتن گاوها

•           تامین خوراک اضافی: به صورت علوفه و مواد دانه ای و در صورت استفاده از خوراک مرطوب مطوئن شود که آن ها یخ نزده باشند.

•           فراهم کردن آب: اطمینان حاصل شود که برای تمام زمان ها آب کافی در اختیار گاو قرار داشته باشد. محدود شدن آب موجب کاهش مصرف خوراک می شود که این بویژه در گاوهایی که نیاز به انرژی بیشتری برای تامین احتیاجات خود دارند مشکلات بیشتری ایجاد می کند. البته آب یخ زده و خیلی سرد هم موجب محدود کردن و کاهش مصرف آب می شود.

ما نمی توانیم آب و هوا را کنترل کنیم ولی می توانیم با اتخاذ تصمیمات مدیریتی مناسب و منطقی اثرات استرس سرمایی را در گاوها کاهش دهیم.

اگر درجه حرارت محیطی پایین تر از ۱۵- درجه سانتیگراد باشد تاثیر منفی برروی روند تولید شیر خواهد گذاشت. البته با کاهش میزان تولید شیر میزان کل مواد جامد و مقدار چربی شیر افزایش می یابد. نژاد های بزرگ تر در برابر استرس سرمایی مقاوم تر از نژادهای کوچک تر می باشند.

از عواملی که برروی استرس سرمایی تاثیر می گذارند علاوه بر درجه حرارت، رطوبت و سرعت باد می باشد. باد تاثیر بالاتری برروی تشدید استرس سرمایی در مقایسه با رطوبت بالا دارد. در رابطه با استرس سرمایی سن عامل موثری می باشد. به طوری که دام های مسن تر نسبت به دام های جوان تر دامنه تغییرات دمایی وسیع تری دارند.

 استرس سرمایی سبب آسیب به سیستم تنظیم حرات بدن، باروری و کاهش تولید به همراه افزایش مصرف خوراک می شود.

حفظ غده پستانی و نوک پستان در گاوهای شیری در شرایط استرس سرمایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آسیب به غده پستانی در هر زمانی و به هر علتی می تواند موحب از بین رفتن سلول های ترشحی شیر در پستان شده که برروی بازدهی گاوهای شیری تاثیر منفی می گذارد. دمان سرمازدگی در گاوهای شیری اغلب بی نتیجه است  و اغلب صدمات جبران ناپذیری بر گله گاوهای شیری وارد می کند.

از مهمترین نکات برای جلوگیری از بروز استرس سرمایی می توان به فراهم کردن یک مکان خشک و تمیز و به دور از وزش باد اشاره کرد.

یکی از نکات کلیدی برای جلوگیری از سرمازدگی سرپستانک ها پس از عمل شیردوش خشک کردن سریع سرپستانک برای از بین بردن رطوبت موجود برروی پوست است که در صورت عدم انجام این کار بافت سرپستانک مرطوب در مواجهه با سرما و وزش باد دچار آسیب خواهد شد.

انجمن ملی ورم پستان دستورالعمل هایی را برای فصل سرما به شرح ذیل ارائه کرده است:

۱-         در آب و هوای خیلی سرد می توان توصیه کرد که سرپستانک ها تنها یکبار در روز شسته شوند.

۲-         پس از پایان شستشوی سرپستانک ها آنها را با استفاده از دستمال حوله ای تمیز، خشک نمایید.

۳-         پستان و سرپستانک ها قبل از خروج گاو از سالن شیردوش باید خشک شود.

۴-         گرم کردن آب و محلول شستشو دهنده سرپستانک موجب کاهش زمان خشک کردن آن می شود.

۵-         از بادشکن ها باید در خارج از ناحیه نگهداری به عنوان یک وسیله محافظتی استفاده شود.

۶-         گاوهای تازه زا با پستان های دچار تورم بیشتر مستعد بوجود آمدن شکاف و جراحت در پستان هستند.


 

تغذیه با آغوز اساس و پایه داشتن یک گوساله سالم است و بیشتر مردم بر این عقیده هستند که باید برای گوساله به میزان ده درصد از وزن بدن در زمان تولد در ۶ ساعت ابتدایی زندگی فراهم شود. پس برای چه هنوز هم مشکلاتی از جمله اسهال گوساله و یا به طور کلی به خوبی انجام شدن این کار روبرو هستیم؟

Sam Leadey دامپزشک آمریکایی پیشنهاد می کند که مدیریت آغوز مناسب با برداشت آغوز پاک و سالم آغاز می شود.

در این مقاله او برخی از دستورالعمل های ساده که شما می توانید آن ها را در فارم خود به اجرا در آورید، آورده شده است.

 

 

تغذیه سالم با آغوز پاک

همه ما می خواهیم که در زمان پرورش، گوساله های سالمی داشته باشیم. گوساله گیری (پرورش گوساله) بوسیله تغذیه با آغوز شروع می شود که این امر پایه و اساس ما در داشتن یک برنامه پرورش گوساله به صورت عالی است.

 • سرعت در تغذیه با آغوز: بلافاصله پس از تولد باید به گوساله آغوز خورانده شود؛ در عمل ۴ تا از ۵ گوساله در ۴ ساعت هدف خوبی است.
 • مقدار مناسب آغوز: تغذیه با مقدار کافی آغوز؛ در بهترین برنامه های مدیریتی پیشنهاد می شود که می بایست ۲۰۰ گرم از آنتی بادی ها در تغذیه اول ، خورده شود.
 • کیفیت: تغذیه با آغوز با کیفیت بالا؛ حداقل ۵۰ گرم در لیتر حداقل آستانه تحریک در عمل است.

صبر کنید! چه اتفاقی تغذیه با آغوز پاک و سالم به دنبال دارد؟ امکان دارد شما از سه مورد از بهترین شیوه های مدیریت آغوز (سرعت، کمیت و کیفیت) پیروی کنید ولی هنوز هم گوساله های سالمی نداشته باشید؟ چرا؟ چون ممکن است اولین وعده غذایی آغوز محتوی باکتری آلوده باشد.

راه عملی برای کاهش مقدار باکتری های آلوده در آغوز چیست؟

 • اول: به حداقل رساندن ورود باکتری ها:
 • تمیز کردن سرپستان ها در اولین دوشش. بر اساس دستورالعمل های ارائه شده می بایست سرپستان ها را در اولین دوشش پس از گوساله زایی تمیز و پاک کرد.
 • حذف عوامل آلودگی از سرپستانک (برای مثال کاه و خاک اره)
 • غوطه ور کردن تمام سطح سر پستانک در مایع ضدعفونی کننده با یک پری دیپ موثر
 • صبر کنید! برای از بین رفتن باکتری ها باید حداقل ۳۰ ثانیه زمان بگذرد.
 • صبر کنید!
 • غوطه ور کردن در مایع ضد عفونی کننده برای بار دوم، ۳۰ ثانیه صبر کنید.
 • پاک کردن سرپستانک؛ توجه کنید که تا انتهای سرپستانک به خوبی پاک و تمیز شود.
 • توجه داشته باشید که سطل یا مخزن جمع آوری نیز تمیز باشد. برای این منظور معمولاً از سطل های استیل ضد زنگ استفاده می شود و مراحل زیر را باید در آن رعایت کرد:
 • شستشو با آب ولرم برای از بین بردن باقی مانده های شیر
 • شستشو با آب گرم (همیشه با آب بالای ۵۰ درجه سانتیگراد) با استفاده از دترجنت کلردار و برس کشیدن کامل سطل
 • شستشو با یک محلول اسیدی در صورتی که احتمال می دهید که در ۱۲ ساعت بعد نیز از آن استفاده خواهید کرد.
 • برعکس کردن سطل برای خشک شدن

به حداقل رساندن عوامل رشد باکتریایی که می توانند در آغوز وارد شوند

اگر واقع بینانه نگاه کنیم جمع آوری استریل آغوز در یک فارم گاو شیری عملی نیست.

سوال بعدی این است که چگونه باید این عوامل رشد باکتریایی و مزاحم را به حداقل برسانیم.

ساده ترین و عملی ترین راه جلوگیری از رشد باکتری در آغوزی است که برای تغذیه گوساله استفاده می شود. شرایط دستگاه گوارش گوساله (pH پایین و مایعات گوارشی)، معمولاً مناسب برای رشد باکتری نیست. بهترین کار این است آغوز تازه را حداکثر در ۳۰ دقیقه پس از دوشش و جمع آوری برای کنترل مناسب باکتری ها جهت تغذیه گوساله استفاده کنیم.

با این حال، اگر می خواهیم که زمان تغذیه را به تاخیر بیندازیم و بیشتر از ۳۰ دقیقه برسد، می بایست فکری برای پایین آوردن فرآیند رشد باکتری ها بکنیم، یک روش ساده و ارزان خوب است. سرعت رشد باکتری ها در آغوز بوسیله در دسترس بودن مواد مغذی (بالا)، pH (تغییر آن آسان نیست) و درجه حرارت (می تواند تغییر کند) تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین ساده ترین، ارزان ترین و عملی ترین راه برای کم کردن سرعت رشد باکتری ها، سرد کردن آغوز است. باکتری های کلی فرم در مدت ۲۰ دقیقه در درجه حرارت بدن گاو (۳۸٫۵ درجه سانتیگراد) ۲ برابر می شوند اما در ۱۶ درجه سانتیگراد این دو برابر شدن در مدت ۲۰۰ دقیقه رخ می دهد.

روش خنک کردن آغوز گرم به ۱۶ درجه سانتیگراد در مدت ۳۰ دقیقه

 • روش حمام یخ

آغوز را در داخل یک مخزن بریزید. یک مخزن ۲ لیتری برای این هدف مناسب است. این مخزن را در سطلی که به مقدار کافی حاوی آب است وارد کنید. آب باید سه چهارم مخزن آغوز را پوشش دهد. سطح آب نباید خیلی بیشتر باشد چون امکان وارد شدن آب به داخل آغوز وجود دارد. سطح یخ در داخل آب به اندازه کافی باشد به نحوی که در تمام زمان قابل مشاهده باشد. در مدت زمان حدود ۳۰ دقیقه درجه حرارت آغوز به زیر ۱۶ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

 • روش غوطه ور کردن یخ

قبل از خنک کردن آغوز نیاز به بطری های مناسب یخ است. اغلب از بطری های یک، دو و یا چهار لیتری که تنها سه چهارم از حجم آن با آب پر شده است مورد استفاده قرار گرفته و آن را در فریزر برای یخ زدن قرار می دهند. همیشه باید مطمئن باشید که سطح خارجی این بطری ها تمیز باشد.

این مخازن را در داخل آغوز گرم قرار دهید. میزان یخ اضافه شده به صورت یک قسمت یخ به چهار قسمت آغوز است که منجر به خنک شدن آغوز به ۱۶ درجه سانتیگراد در ۳۰ دقیقه می شود.