بسیاری از دست اندرکاران اعتقاد دارند که میزان تولید سویای آرژانتین به ۵۲ میلیون تن کاهش پیدا خواهد کرد. برخی از دست اندرکاران هم اعتقاد دارند که میزان تولید سویای آرژانتین به ۵۰ میلیون تن و یا کمتر کاهش خواهد داشت . با این وجود که هنوز نمیتوان تخمین دقیقی در رابطه با میزان تولید سویای آرژانتین ارائه کرد دلیل افزایش قیمت های ۱۷ ژانویه سویا در بازار بورس شیکاگو همین اعلام بود .
در ظرف یک هفته اعلام شد که میزان تولید سویای آمریکا و آرژانتین در حدود ۵ تا ۷ میلیون تن کمتر از حدی خواهد بود که قبلا تخمین زده بودیم .
بخشی از این کاهش به واسطه افزایش تولید بیودیزل پاراگوئه و اروگوئه و اوکراین جبران خواهد شد . بنا به آمارهای موجود این کشورها در جمع ۲ تا ۳ میلیون تن افزایش تولید سویا خواهند داشت .

اهمیت آرژانتین به عنوان پیشتاز جهانی در صادرات کنجاله سویا توجیه کننده این است که چرا بازار در روزهای اخیر چنین حساسیتی در رابطه با قیمتهای کنجاله سویا نشان داد .
باید به این نکته اشاره کنیم که میزان رشد تولید بیودیزل آرژانتین در سال ۲۰۱۷ متوقف خواهد شد . افزایش روبه رشد تقاضای روغن سویا باعث خواهد شد که میزان موجودیهای کنجاله سویا بصورت اتوماتیک فراوان شود به همان گونه ای که در فصل پایانی ۲۰۱۶ رخ داد .

 

در ۱۷ ژانویه افزایش خطر خسارات زیاد وارده به محصولات آرژانتین باعث افزایش قیمتهای سویا و کنجاله سویا گردید . در بازار بورس شیکاگو سویا برای تحویل در ماه مارس به قیمت ۱۰/۶۹ معامله شد و این ۲۳ سنت بالاتر از قیمتهای ۱۳ ژانویه می باشد . کنجاله ماه مارس با ۱۴/۹۰ دلار افزایش به قیمت ۳۴۸/۸۰ دلار در هر تن معامله شد این ۱۱% بالاتر از قیمتهای ۳ روز گذشته است .
در ۱۷ ژانویه رئیس جمهور آرژانتین اعلام وضعیت اظطراری نمود این به علت سیل زدگی در ایالت سانتافه و بعضی از ایالات مجاور می باشد . در چند روز آینده آب و هوای این مناطق بارانی نمی باشد ولی بنا به گزارشات هواشناسی باران پس از چند روز مجددا آغاز خواهد شد .

آب و هوای خشک در چند روز آینده فایده ای برای کاشت مجدد سویا نخواهد داشت زیرا زمان برای کاشت مجدد بسیار دیر است بنابراین مساحت زیر کشت سویا در آرژانتین کاهش بسیار زیادی پیدا خواهد کرد و به پایین ترین حد در ۵ سال گذشته خواهد رسید .

Pin It