مدیریت گله های مادر در شرایط آب و هوایی گرم

مدیریت گله های مادر در شرایط آب و هوایی گرم

    مدیریت گله های مادر در شرایط آب و هوایی گرم : در کشورهایی که دمای هوا اغلب

 

مدیریت گله های مادر در شرایط آب و هوایی گرم

مدیریت گله های مادر در شرایط آب و هوایی گرم

 

مدیریت گله های مادر در شرایط آب و هوایی گرم : در کشورهایی که دمای هوا اغلب به بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد باید مدیریت خاصی را برای ثابت نگه داشتن تولید در گله اعمال نمود. صنعت پرورش مرغ گوشتی امروزه نیاز به تولید جوجه ای با کارآیی بسیار بالا ، افزایش وزن سریع ، ضریب تبدیل غذایی خوب و ماندگاری بالا دارد تا بیشترین میزان گوشت را تولید نماید. در عین حال متخصصین اصلاح نژاد طیور باید سطح تولید را در گله های مادر ، در حداکثر مقدار ممکن حفظ نمایند. علت تأکید مداوم بر بالا بودن میزان تولید ، بیشتر بودن تعداد تخم مرغ قابل جوجه کشی است ؛ زیرا از این طریق می توان به تعداد بیشتری جوجه یکروزه گوشتی دست یافت . همان گونه که گله های مادر به منظور بهبود مستمر و مداوم در عملکرد جوجه های گوشتی ، به گزینی می شوند. قابلیت افزایش وزن سریع در مرغ مادر نیز افزایش می یابد. مدیران تولید گله های مادر باید با پذیرفتن این موضوع و تنظیم و بهبود روش های مدیریتی به حداکثر توان ژنتیکی مرغ های گله خود در زمینه تولید دست یابند. به طور مثال اگر در گله های مادر امروزی اصول تغذیه به خوبی رعایت نشود و یا اینکه از معیار نامناسبی برای کنترل وزن گله در این مرحله خوراک بیشتری مصرف کرده و زمانی که به مرحله تولید می رسد وزن بسیار بالاتری داشته باشد در چنین گله ای سن بلوغ جنسی افزایش یافته و شروع تولید به تأخیر می افتد عملکرد تولید گله پایین تر از حد انتظار خواهد بود.

مشکلات در مناطق آب و هوای گرم:

مشکل اصلی در مناطق گرمسیری بالا بودن دمای هوا می باشد . حرارت به طور مستقیم و غیر مستقیم اثرات نامطلوب زیادی روی جوجه ها می گذارد . اثرات مستقیم نامطلوب زیادی روی جوجه ها می گذارد. اثرات مستقیم عبارتند از : تلفات بالا ، کاهش مصرف غذا و دارا بودن سرعت رشد آهسته ، ضریب تبدیل غذایی نامطلوب و کاهش در باروری. اثرات غیر مستقیم عبارتند از: گرمازدگی گله ، بروز بیماری ها به خصوص عفونت های باکتریایی از قبیل اشرشیا کلی و سالمونل ، وقوع بالای کانیبالیسم به علت شدت نور زیاد در نواحی گرمسیری.

اصول مدیریت:

هدف کلی در مزارع مرغ مادر تولید تعداد زیادی جوجه یکروزه گوشتی و تخم گذار با کیفیت عالی است جهت رسیدن به این هدف مدیریت اصولی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید تمام نکات زیر را مورد توجه قرارداد:

۱-  رعایت کامل اصول بهداشتی ایزوله بودن مزرعه ، یک سن بودن جوجه ها در سالن های یک مزرعه و تخلیه همزمان سالن ها ، نظافت و سپس ضدعفونی کامل سالن ها پس از تخلیه ، کنترل صحیح ورود و خروج در مزرعه و معدوم نمودن صحیح لاشه های تلفات.

۲- نوک چینی صحیح و با دقت

۳- برنامه فوری کنترل شده

۴- برنامه غذایی کنترل شده

۵ برنامه واکسیناسیون مناسب

۶- مراقبت صحیح از گله

۷- آب آشامیدنی با کیفیت خوب

۸- کنترل وزن بدن و یکنواختی گله

۹- تهویه مناسب

۱۰- تغذیه صحیح و فرمول های غذایی مناسب

پیشگیری و حل مشکلات دمای بالا:

گرم بودن هوا در مناطق گرمسیری یک مشکل دائمی است زیرا در این کشورها دمای هوا بالاتر از ۳۰ درجه سانتیگراد طبیعی است. حداکثر دمای روزانه می تواند به ۳۹ تا ۴۰ درجه نیز برسد ، مرغدار باید برای حل مشکلات مربوطه موارد زیر را رعایت نماید:

۱-  کاهش دمای سالن پرورش جوجه از طریق عایق سازی سقف و پاشیدن آب روی آن و استفاده از مه پاش     در داخل سالن و داشتن یک سیستم تهویه خوب.

۲- تهویه سالن جوجه ها را با نصب یک هواکش با اندازه بزرگتر از ۳۶ اینچ افزایش دهید و در مناطق که احتمال قطع برق وجود دارد باید به تعداد کافی دریچه هوا در سقف و یا در دیوار سالن نصب نمود تا در هنگام قطع برق بتوان از تهویه طبیعی بهره گرفت.

۳- مصرف آب آشامیدنی را افزایش دهید. برای خنک نگه داشتن آب لوله اصلی آب باید در زیرزمین نصب شده باشد. در صورت وجود امکان آلودگی آب ، جهت از بین بردن عوامل بیماری زا از قبیل کلی فرم ها آب باید ضدعفونی شود.

۴- افزایش میزان مصرف غذا با تغییر دادن برنامه نوری ، به طوری که جوجه ها هنگام صبح که خنک ترین ساعات روز است قادر به مصرف غذا باشند. در ضمن می توان با افزایش میزان تراکم مواد مغذی خوراک و تأمین تهویه خوب به این مسئله کمک نمود.

۵- کاهش تراکم سالن در مواقع گرما

مدیریت گله های مادر گوشتی:

کنترل وزن بدن مرغ ها: با توجه به اینکه جوجه های گوشتی به نحوی اصلاح شده اند که دارای سرعت رشد زیاد و راندمان غذایی بالایی باشند ، بنابراین مرغ های گله های مادر نیز باید دارای صفات ژنتیکی مشابهی باشند. با وجودی که افزایش وزن سریع در جوجه های گوشتی ضروری است ولی ثابت شده است که این مسئله می تواند مشکل آفرین باشد. کنترل وزن در مرحله رشد و قبل از تخمگذاری بسیار مشکل می باشد ولی از بیشترین اهمیت برخوردار است. عدم توجه به وزن مرغ ها و خروس های گله مادر گوشتی می تواند باعث به تأخیر افتادن آغاز تولید تا بعد از ۲۵ هفتگی شود. در نتیجه تعداد کمتری تخم از هر قطعه مرغ حاصل گشته ، باروری و جوجه در آوری کاهش می یابد و مرغ  در حال تخمگذاری نسبت به هوای گرم حساس تر می شود. بدین ترتیب تلفات چنین گله ای بیشتر بوده و عملکرد پایین تری را نشان می دهد.

کنترل وزن بدن :

۱-  کنترل شدید وزن بدن مرغ در سنین اولیه ضروری است . ازاء هر مرغ ۰.۵ کیلوگرم از خوراک پیش دان در نظر بگیرید.این مقدار باید برای دوهفته تغذیه کامل ، کافی باشد. سپس خوراک رشد را مورد استفاده قرار داده و محدودیت غذایی را اعمال نمایید وزن بدن مرغ در چهار هفتگی باید بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ گرم باشد.

۲- یک افزایش وزن دائمی و آهسته را بین سنین ۵ تا ۱۵ هفتگی حفظ نمائید. افزایش وزن در طی سنین ۵ تا ۱۰ هفتگی باید در سطح پایین و ۹۰ گرم در هفته از ۱۱ تا ۱۵ هفتگی ، ۹۰ تا ۱۱۰ گرم در هفته مناسب باشد.

۳- افزایش وزن از سن ۱۶ تا ۲۶ هفتگی باید تسریع گردد. در طی این دوران ،رشد و تکامل اندام های تولید مثل نیمچه  ها و بلوغ جنسی شروع شده است .

 

استفاده از پد یا پوشال جهت خنک سازی تبخیری:

استفاده از سیستم های خنک کننده تبخیری روش مؤثری را به منظور حفاظت گله در برابر تلفات ، وقوع بیماری و افت تولید ناشی از استرس گرمایی برای صنعت طیور فراهم کرده است. در این سیستم هوا با فشار از میان لایه های پوشال مرطوب که دارای سطح زیادی می باشند عبور کرده و وارد سالن می شود. حرارت هوا ، آب این سطوح را تبخیر کرده و در نتیجه از دمای هوا کاشته می شود و به رطوبت آن افزوده می شود. عایق بندی سقف به منظور جلوگیری از انتقال حرارت تشعشعی به داخل سالن ، اهمیت دارد. در مراحل اولیه از نوعی میکرو فیبر برای عایق سازی استفاده می شد ولی با توجه به نقاط ضعفی که این ماده داشت در حال حاظر از پلی اورتان در سطح داخلی سقف استفاده می شود. آزمایش هایی در حال انجام است که ورق های منعکس کننده حرارت برای نصب روی پشت بام استفاده شود. این نوع ورق ها در مقایسه با پوشش های شیمیایی پشت بام ارزان تر تمام می شود و به همین دلیل احتمالاً در آینده استفاده از این نوع عایق بندی بر سایر انواع ترجیح داده خواهد شد. برای استفاده از سیستم خشک سازی تبخیری باید سالن کاملاً بسته باشد و هیچ راه دیگری برای ورود هوا به جز از طریق سیستم تهویه وجود نداشته باشد . به منظور هدایت جریان هوا بر روی پرنده ها صفحات برگردانند هوا به فاصله ۱۲ متر از سقف آویزان می شوند . هوا با سرعت ۱۲ متر در دقیقه و توسط ۸ هواکش ۴۸ اینچی به ظرفیت ۲۰ هزار فوت مکعب در دقیقه که در انتهای دیگر سالن قرار گرفته اند به درون سالن کشیده می شود.

فواید سیستم خنک سازی تبخیری:

این سیستم استرس گرمایی را کاهش داده و باعث بهبود سلامت گله می شود که منجر به تولید بالاتر در گله های مادر می گردد. تلفات به خصوص در فصول گرم کاهش می یابد. در مقایسه با سالن های باز ، به تعداد کمتری هواکش نیاز است که این امر موجب صرفه جویی در مصرف برق می شود. از آن جایی که در این سیستم می توان سالن را تقریباً به طور کامل تاریک نمود برنامه های نوری به راحتی قابل اجرا بوده و در نتیجه می توان رشد گله را به خوبی تحت کنترل قرارداد. هوا به طور یکنواخت در سالن جریان می یابد. هوای تازه ای که میان این سیستم عبور می کند در مدت کوتاهتری توسط هواکش خارج می شود. این عبور سریع باعث کاهش مقدار گاز آمونیاک در سالن می گردد. در هنگام استفاده از سیستم خنک کننده برای جوجه های گوشتی میزان رشد و بازده غذایی افزایش می یابد.

 

نکاتی را که در این سیستم باید مورد توجه قرار داد:

وجود سیستم برق اظطراری و سیستم هشدار دهنده از ضروریات این سیستم است . در صورت قطع برق به مدت بیش از دو ساعت ، پرندگان سریعاً تلف می شوند. هواکش ها ، مسیرهای ورودی هوا و صفحات منحرف کننده هوا باید به طور مرتب کنترل شده و از کارکردن آن ها با حداکثر بازدهی اطمینان خاصل نمود. در صورتی که مقدار املاح کلسیمی آب بالا است باید هرچند وقت یک بار سیستم را شستشو داد تا از تجمع املاح و بسته شدن منافذ عبور هوا جلوگیری به عمل آید. برای کنترل حشرات و جلبک ها بر روی سیستم و حفظ کارآیی آن ، استفاده از حشره کش ها ضروری است.

سالن های بسته:

همان طور ککه قبلاً اشاره شد یکی از فواید سیستم خنک سازی تبخیری در مقایسه با استفاده از سالن های باز، توانایی ابعاد تاریکی در سالن هایی است که به این سیستم مجهز هستند . هدف از بکارگیری سالن بسته ، کنترل بلوغ جنسی در نیمچه های مادر است . به طوری که آن ها در زمان مورد نظر یعنی در ۲۵ هفنگی به تولید بیایند. تحت شرایط طبیعی شروع تخمگذاری به وسیله ترکیبی از افزایش دائمی وزن بدن و بلوغ جنسی کنترل می شود. اصولاً در یک سالن بسته ، طول مدت روشنایی و همچنین شدت نور در طی دوران رشد ، درصد پایینی کنترل می شود. زمانی که نیمچه ها از نظر سن و وزن بدن به حد مناسب برسند برنامه نوردهی با افزایش طول مدت روشنایی و میزان شدت نور به حالت معمول برگردانده می شود. از این طریق می توان نیمچه ها را به موقع به تولید آورد.

خلاصه:

اغلب نکاتی که مورد بحث قرار گرفت در رابطه با گله های مرغ مادر گوشتی بود. معذالک به سادگی می توان اصول مربوطه را در جهت پرورش گله های گوشتی و یا مدریت گله های تخم گذار بکار برد.

 

Pin It